V rumunském Sibiu skončila 9. valná hromada Společenství evangelických církví (CPCE), která přinesla řadu nových pracovních podnětů, které shrnuje závěrečná zpráva. Delegáti předložili celkem osmnáct témat, kterými by se měla třináctičlenná nově zvolená rada v letech 2024-2030 zabývat.

Shrneme-li hlavní úkoly CPCE, jedná se o témata křesťanského obrazu člověka, „teologie změny“ a také zahájení doktrinálního dialogu na téma „konfese v církvi“. Dále byla Rada požádána, aby našla nové způsoby komunikace s použitím nových technologií k zaměření se na mladou generaci v misijním hlásání víry. Stejně tak by se měly prohloubit ekumenické dialogy nejen s baptisty, katolíky a anglikány, ale i s novými migračními církvemi v Evropě. Tím by měla také pokračovat práce na tématu církve, demokracie a migrace.

Valnému shromáždění byly předloženy dokumenty vytvořené za posledních šest let, jako jsou „Křesťanské mluvení o Bohu“, „Praxe a teologie večeře Páně“, „Církev a demokracie“ a „Gender, sexualita, manželství, rodina“. Poslední jmenovaný dokument spojuje různé teologické pohledy i nejnovější poznatky z biologie a společenských věd o otázkách homosexuality, genderové binarity a genderové transformace. Navíc jedna kapitola je věnována i temným stránkám sexualita – zneužívání a sexualizované násilí. Studijní dokument vedl k diskuzi a maďarské reformované církve stáhly své delegáty z Valného shromáždění. Nakonec se hlasovalo, a to čtyřmi hlasy proti, osm delegátů se zdrželo hlasování a 69 hlasů bylo pro, a tak se Rada CPCE rozhodla o zveřejnění studijního dokumentu, a to s vlastní předmluvou.

Valná hromada dále projednala a přijala celkem čtyři prohlášení o demokracii, migraci, mezináboženském dialogu a církvích jako menšinách a plné znění je uvedeno v závěrečné zprávě.

Stručně k jednotlivým bodům
Demokracie: Církve chtějí být příkladem demokratických forem participace. Lze slušně a konstruktivně diskutovat, i když ne vždy panuje shoda (např. v etických otázkách). Církve by měly vystupovat jako konstruktivní a kritičtí partneři v demokratických společnostech.

Migrace: Je formou lidského a společenského života. Má zásadní dopad na rodinný život a rovněž církevní společenství. Důležité je zachování rodin, které jsou zmítány migrací, a také vidět za vším člověka i v nových cílových zemích. Po církvích se žádá, aby zvážily otázku dvojího členství. V posledních letech CPCE podporuje projekty pro děti, jejichž rodiče pracují v zahraničí v rámci programu „Euro Orphans“. Valná hromada chce, aby tato spolupráce s německou organizací Gustav-Adolf Werk, podporující protestantské sbory v zahraničí, pokračovala a prohlubovala se.

Mezináboženské vztahy: S ohledem na válku na Blízkém východě CPCE vyzývá členské církve, aby zůstaly v dialogu s lidmi jiných náboženství, neboť to může překonat nevědomost, strach a předsudky.

Církve jako menšiny: CPCE doporučuje členským církvím, které jsou menšinovými církvemi v mnoha evropských zemích, aby se vyrovnaly se svým vztahem k menšinám. Aby se postavily za práva menšin a snažily se otevřeně reflektovat své menšinové zkušenosti.

Třináctičlenná rada, která byla nově zvolená, povede práci CPCE mezi Valným shromážděním v letech 2024 až 2030. Podrobné informace o nové Radě jsou uvedeny v příloze závěrečné zprávy Valného shromáždění CPCE.

Redakce
Na obrázku
je plakát propagující knihu „Evangelíci a imigrace“ americké politoložky Ruth Melkonian-Hooverové, která zkoumá historické a současné vztahy mezi náboženstvím a imigrační politikou. Všímá si nejistoty ve sborech kvůli zvyšujícímu se napětí mezi službou přistěhovalcům, a tím zůstat nestranným. Má obavu, že církve čelí odporu, když se připojují k rozhovoru o imigraci.

Plné znění Závěrečné zprávy (angl.)

Nejčtenější

  • Týden

  • Měsíc

  • Vše