Na konci července, 25. 7. 2024 se ohlásili svou návštěvou na Ústředí CČSH mladí novináři z USA, Katelynn Richardson s kolegou Eliasem Ferenczy, kteří se rozhodli zmapovat odkaz M. J. Husa v dnešní době.
Přijala je přednostka Odboru pro ekumenu a vnější vztahy s. dr. Hana Tonzarová, která v družném rozhovoru s nimi hovořila o M. J. Husovi, ale zvláště i o následném historickém vývoji až do vzniku Církve československé (husitské), kterou v kostce rovněž představila. Nejprve s nimi krátce navštívila Husův sbor v Dejvicích a následně v zasedací místnosti ÚÚR CČSH společně zasedli k rozhovoru. Téměř po deseti letech přišly ke slovu i Husovské slavnosti 2015, včetně některých zbylých materiálů – programů ad., které si mladí novináři mj. odvezli. Zájem u nich vzbudily i 4 pražské artikuly, na nichž se M. J. Hus údajně též spolupodílel a rovněž jejich současná interpretace, o níž se též sami pokusili s prosbou o náš aktuální pohled. Velké díky patří br. farářovi Davidovi Frýdlovi, který oba mladé novináře přijal o tři dny později, v neděli, v pozdních večerních hodinách v Husově sboru ve Vršovicích, kde s nimi probral dílem otázky z naší historie i současnosti – chodu náboženské obce, včetně ukázky jím zrekonstruovaného divadla, Mana, které patří již neodmyslitelně ke kulturní pražské scéně.
Je úžasné, že Mistr Jan Hus, jehož 610. výročí si v příštím roce 2025 připomeneme snad opět i větší společnou cestou do Kostnice, která jeho odkazem stále též žije, je stále inspirující pro mladou generaci a současně i pro lidi tisíce kilometrů vzdálené. Dokladem toho je i návštěva Superintendenta i. R. Martina Henkera ze Saské evangelické církve, který se letos zúčastnil s manželkou 6. července slavnostních bohoslužeb k připomenutí mučednické smrti Jana Husa v Betlémské kapli, kam následně o čtrnáct dní později přivezl na prohlídku i svá vnoučata. Slavnostních bohoslužeb v Betlémské kapli a předchozí den 5. července i tradičních bohoslužeb k uctění památky M. J. Husa na Krakovci, se zúčastnila i zástupkyně Amerického Sokola, paní Anna Cook se svou dcerou Fionou, o nichž jsme psali již v předchozím čísle ČZ. Odkaz Mistra Jana Husa tak může kvést i daleko za našimi hranicemi, jak je toho dokladem zájem našich hostů.
Kéž jsme v duchu Husova Sedmera odpovědnými hospodáři jeho odkazu, jenž nás přivádí zpět ke zdroji naší spásy, Ježíši Kristu, jako živému Pánu své církve, která nezná lidské hranice a stává se domovem mnohým i prostřednictvím odkazu M. J. Husa.
Redakce