Před 50 lety byl při bohoslužbě na Boží hod velikonoční v Chrámu Mistra Jana Husa v Uherském Brodě odhalen kříž s ukřižovaným Kristem.

Autorem kříže byl tehdy třicetiletý sochař, žák profesorů Vincence Makovského a Karla Lidického, Jiří Beránek.

Účastníci velikonoční bohoslužby byli zpočátku v naprostém šoku. Z kříže na ně shlížel muž se strhaným a zmučeným tělem, s výrazem ohromného utrpení, vepsaným do jeho tváře a s deformovanýma a současně žehnajícíma velkýma rukama. Bylo hodně těch, kteří dílo v šoku odmítli. Ještě i po mém nástupu do duchovenské služby mnozí doufali, že tu „Ohavu“ sundám. Zklamala jsem mnohé, ukřižovaný Kristus v Chrámu Mistra Jana Husa visí dodnes. Ale s přibývajícím časem se chápání tohoto díla proměnilo natolik, že dnes už tolik nešokuje, ale vede k meditaci a k hlubšímu porozumění Kristovy oběti, což byla (a je) základní myšlenka, kterou Jiří Beránek toužil do svého díla vtisknout. Ocenit je třeba i odvahu tehdejšího faráře Františka Šedy, který s nečekaným ztvárněním souhlasil, přestože z dalších studií věděl, že návrhy ostatních oslovených sochařů se blíží tradičnímu ztvárnění, kde Kristova smrt je vyjádřena hlavně probitýma rukama a nohama a probodnutým bokem, což by bylo jistě přijato s větším porozuměním...

Náboženská obec Církve československé husitské si 50. výročí odhalení Kristova kříže i památku jeho tvůrce připomene při bohoslužbě na Květnou neděli 13. dubna 2025 v 8:45; bohoslužbu povede bratr biskup Juraj Dovala.

Srdečně vás všechny zveme.

Iva Pospíšilová - farářka a Pavel Štefánek - předseda rady starších

2090 3

Foto: Oldřich Nováček, 2022

 

 

 

Nejčtenější

  • Týden

  • Měsíc

  • Vše