Apoštolu Tomášovi se zjeví Kristus, který jej žádá, aby vložil prsty do jeho ran...
Od 27. do 30. března 2025 se v litevském Vilniusu konal workshop Konference evropských církví (CEC) s tématem pokročení v dialogu týkajícího se uzdravení zraněných vzpomínek. Vše organizovala společnost PRO ORIENTE ve spolupráci s Renovabisem a aktivní byli zejména zástupci z Ukrajiny, Běloruska a Ruska. Přítomní jednali o naléhavých problémech, jak se církve zapojují do historie – zejména v kontextu zemí poznamenaných konflikty, polarizací a zneužíváním náboženských narativů.
Zajímavý proslov měl Pavlo Smytsnyuk z Ukrajiny, který vedl úvahu o křesťanské teologii a dědictví ran. Poznamenal, že nezhojené rány mohou formovat kolektivní identitu způsoby, které udržují rozdělení a ospravedlňují újmu. K tomu dodal: „Než budeme chtít mluvit o léčení těchto ran, musíme pochopit, proč komunity často ulpívají na svých zraněních – ranách a jaké podmínky by jim mohly napomoci zahájit proces zapomnění a odpoutání se.“
Workshop probíral témata náboženství během války, zobrazování a manipulací náboženství v médiích a výzvou čelit nenávistným projevům v digitálních prostorech. Přítomní také diskutovali o tom, jak se trauma, digitální komunikace a usmíření prolínají v dnešním světě.
Na jednání padlo také poznání - upozornění, že uctívání mučedníků odhaluje nejen hodnoty, které je třeba ctít, ale také co je důležitější, kdo je ten ,druhý‘, před kým, bychom si měli dávat pozor.
Redakce
Foto: PRO ORIENTE, zdroj: Ceceurope.org