Když Hradečtí uvažovali o svém sboru, vzpomněli na slavného hradeckého husitu kněze Ambrože, jenž z bojiště v Přibyslavi dopravil tělo vojevůdce Jana Žižky do Hradce Králové a nechal ho zde pohřbít.
Naše církevní obec v Hradci Králové slavila tuto neděli 95 let od otevření svého sboru dne 22. září 1929.
Sbor byl postaven podle návrhu architekta Josefa Gočára, který se v té době mimo jiné podílel na regulačním plánu města Hradce Králové. Stavba byla započata položením základního kamene 8. srpna 1926. Areál má podobu lodě symbolizující proplouvání městskou zástavbou i dějinami a součástí sboru jsou úřední budovy fary, diecéze, 30 metrů vysoká hranolová zvonice a kolumbárium. Hlavní dominantou interiéru sboru jsou kříž a stůl Páně. Na levém podstavci je vytesáno první písmeno hebrejské abecedy „álef“ a na pravém poslední písmeno řecké abecedy „ómega“, což symbolizuje Kristův výrok „Já jsem Alfa i Omega, první i poslední, počátek i konec“. Skoro pětimetrový kříž je z roku 2002 a byl vytvořen z laminátu podle návrhu Maxima Velčovského. Postava Krista na něm je znázorněna pouze obtisky jeho těla.
V plánu je ve sboru umísit v prostředním patře kampanily zvonohru o padesáti zvonech, která bude největší českou zvonohrou. Zvony jsou pojmenovány podle českých historických osobností.
Oslava pětadevadesátiletého výročí proběhla tuto neděli a hradecký biskup Pavel Pechanec k tomu na facebooku napsal: „Prožili jsme dnes krásnou chvíli posezení, poslouchání o historii, radost ze společně strávené chvíle a oslavili jsme společně 95 let Sboru kněze Ambrože.“ V rámci oslav se uskutečnila přednáška prof. Čestmíra Brandejse o historii sboru. Oslavu orámovalo představení zvonu Jan Žižka, který v roce 1929 odlil německý zvonař Richard Herold a který po letech opět zazní. K tomuto zvonu, který je připomenutím 600. výročí úmrtí Jana Žižky, biskup Pavel Pechanec napsal: „Podobně jako tento zvon nemá ani Jan Žižka trvalé místo spočinutí. Stejně tak Jan Žižka nemá ani pevné místo a hodnocení v našich dějinách.“ Mimo své přednášky o zvonohře hudebník Radek Rejšek zahrál na varhany.
Redakce