Ve čtvrtek 3. dubna 2025 se v Brně konala Konference Církve československé husitské k otázce žehnání stejnopohlavním párům v naší církvi.
Ptali jsme se na celkové zhodnocení biskupa Juraja Dovaly jako moderátora akce a představitele brněnské diecéze, která byla hostitelem akce.
Máte dojem, že jste dospěli k nějakému závěru?
Konference neměla účel, abychom právě nyní a zde rozhodli, zda se bude v CČSH žehnat stejnopohlavním párům. Konference k tomu neměla ani mandát, neboť to závisí na orgánech církve. Úkolem konference bylo rozvinutí diskuze, což se naplnilo. To znamená načrtnout téma, přitom slušnou formou, věcně a s respektem k názorům ostatních diskutovat. Zazněla celá škála názorů. Někdo je nazývá konzervativní a liberální, někdo byl pro a někdo proti. Nebyly to pouze vzájemně antagonistické názory, ale také názory ´mezi´, a to různých odstínů. Měl jsem z konference dobrý pocit. Myslím, že takovéto konference a to na různá témata by se měly konat pravidelně.“
Který z názorů se vám zdál nejzajímavější nebo lépe řečeno nejdůležitější?
Z mého pohledu je nejdůležitější názor, abychom stejně pohlavně orientovaným lidem dokázali naslouchat srdcem. Abychom brali Písmo jako živou formu s láskou a nikoli zákonicky. Proto pro mě byly blízké příspěvky, které vyjádřily pochopení pro lidi orientované na stejné pohlaví. Jsem pro změnu, abychom měli možnost pastoračně jim žehnat!
Mýlím se, když řeknu, že filosofie chápe lásku šířeji, než jsem zde zaslechl od duchovních?
Asi je to u každého jinak. Pro mě má láska sakrální transcendentální formu, a to vesmírné lásky agapé. Řečtina rozlišuje pět výrazů pro lásku: erós, filia, storgé, agapé a na pátý výraz se nevzpomenu. Každý z nich pojmenovává jiný typ lásky.
A tedy co platí pro církev…?
Je to, jak jsem již uvedl svůj názor, je to jako agapé v kosmické transcendentní bezpodmínečné lásce a pevně tomu věřím. Každé společenství má konzervativní, středový a progresivní proud. Stejně tak je tomu také ve filosofii, nejde o monolit. Stejné je to u církve. Každý může mít jiný názor, je to jeho svaté právo. To také respektuji. Můj postoj k lásce je skutečně jmenovaná božská, kosmická. Láska, která nesoudí, nekádruje, neposuzuje, ale přijímá.
Nechyběl v diskuzi ještě další pohled, a to odborný – psychologický, genetický pohled?
Tento typ pohledu zazněl zejména v posledním bloku konference. Problémy nebyly pojmenované exaktně, nejsme lékaři nebo neurovědci, ale brali jsme to konkrétně lidsky. Zaznělo to lidsky, že určitý konkrétní člověk s jeho konkrétním příběhem - genezí je ten nejdůležitější. Například Eva Mikulecká nebo Pavel Pechanec řekli, že nás zajímá konkrétní člověk. Osvoboďme ho od sociálních a teologických spekulací a pohleďme na něj jako na živou bytost s určitým příběhem. Toto hledisko myslím, že jsme uplatnili.
Rozmlouval Mirko Radušević
Foto: Autor rozhovoru
Související: Konference k otázce žehnání stejnopohlavním párům
Program konference
Úvodní slovo a modlitba – br. biskup Juraj Dovala – moderátor konference
Úvodní obecná část
Dosavadní diskuse v CČSH – br. patriarcha Tomáš Butta
Shrnutí práce sociálně-etického výboru – br. biskup Tomáš Chytil
Právní rámec – ses. tajemnice Jana Krajčiříková
Diskuze
II. část Biblicko-teologická antropologie
br. vikář Jan Kohout
br. farář David Frýdl
Diskuze
III. část Pastorační přístup
br. biskup Pavel Pechanec
ses. farářka Eva Mikulecká
Diskuze
IV. část Liturgické hledisko a obřady žehnání
br. biskup Lukáš Bujna
br. farář Vladimír Hraba
Diskuze
V. Zakončení