Na pozadí pokračující ruské invaze na Ukrajinu podnikla 10. – 13. května 2023 delegace WCC cestu do Kyjeva, kde se setkala s církevními představiteli Ukrajiny, s kterými vedla intenzivní sérii konzultací.

Delegace WCC se setkala s nejvyššími představiteli Ukrajinské pravoslavné církve (UPC) a Pravoslavné církve Ukrajiny (PCU), dvou církví, jejichž dlouhodobý spor se po ruské invazi ještě vyostřil. UPC vyhlásila nezávislost na moskevském patriarchátu, k němuž byla dříve přidružena, zatímco PCU - které ekumenický patriarchát v Konstantinopoli udělil autokefalii - požádala o členství v WCC. Návštěvní delegace potvrdila připravenost WCC hostit jednání mezi oběma církvemi za účelem vyřešení vzájemných problémů.

Generální tajemník Světové rady církví Prof. Dr. Jerry Pillay navštívil ve stejném týdnu patriarchu Kirilla v Moskvě. Návštěva se konala na žádost ústředního výboru WCC a je součástí série návštěv na Ukrajině. Cílem těchto návštěv je budovat mosty míru a smíření prostřednictvím setkání a dialogů.

Světová média také 20. května 2023 informovala, že papež Papež František požádal italského kardinála Mattea Zuppiho, aby vedl mírovou misi, která pomůže zmírnit napětí a konflikt na Ukrajině. Sedmašedesátiletý předseda italské biskupské konference Zuppi, který je zároveň arcibiskupem boloňským, povede “misi, jež má pomoci zmírnit konflikt na Ukrajině” v naději, že by to mohlo vést “k zahájení mírových procesů,” uvedl Vatikán v prohlášení.

Jiří Bochez

Foto: Delegace Světové rady církví se 11. května 2023 v Kyjevě setkala se zástupci Ukrajinské rady církví a náboženských organizací.

Zdroj: Světová rada církví, WCC

https://www.oikoumene.org/news/wcc-leadership-delegation-meets-with-churches-in-ukraine

https://www.oikoumene.org/news/wcc-general-secretary-visits-moscow-and-patriarch-kirill

 

Nejčtenější

  • Týden

  • Měsíc

  • Vše