U příležitosti 80. výročí od osvobození koncentračního tábora v Osvětimi se uskutečnila dne 26. ledna 2025 v Mladotově domě na Pražském hradě vernisáž výstavy Příběh českých svitků.
Zahájení se zúčastnila řada hostů z náboženského, politického i kulturního života.
Výstava mapuje osudy židovských svitků Tóry z českých zemí během 20. století. Přibližuje, jak byly tyto svitky shromážděny během druhé světové války, přečkaly složité podmínky nacismu a komunismu a následně byly přesunuty do Londýna, kde je vlastní a spravuje organizace Memorial Scrolls Trust. Svitky dnes slouží v židovských komunitách po celém světě jako symboly kontinuity, paměti i naděje. Hlavním artefaktem výstavy je český svitek Tóry č. 41 pocházející z Uhříněvsi, který byl na podzim 2024 trvale zapůjčen Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky.
Výstavu připravila progresivní židovská komunita Ec chajim ve spolupráci s Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky, organizací Memorial Scrolls Trust, Světovou unií progresivního judaismu a Federaci židovských obcí v České republice a podpořili ji Česká biskupská konference a Ekumenická rada církví. Hostitelem výstavy je Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze. Na přípravě výstavy se podíleli dva kaplani z Poslanecké sněmovny Daniel Kvasnička a Milan Hanuš. Rabín David Maxa v závěrečném slově a modlitbě připomenul památku obětí šoa. Za ekumenu se vernisáže účastnil také bratr patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta.
Výstava potrvá do 9. 2. 2025 a je přístupna od 9 do 16 hodin.
Redakce
Ze zdrojů T. Butty
Foto: Lucie Horníková, Člověk a víra