K vánočnímu času patří odjakživa betlémy a jeden takový unikátní uvidí zájemci v Hradci Králové v areálu Sboru kněze Ambrože.

Velký Betlém byl vyroben v letech 1993 – 1997. Jeho délka je 265 cm, šířka 105 cm, výška 200 cm. Má 220 figur vysokých deset centimetrů, vzhlížejících vzhůru ke kometě a zdůrazňují tak příchod Spasitele. V Betlému lze nalézt původní figury, jako jsou kněží, římské vojsko, pastýř, rozsévač a pod., které jsou dle dochovaných dokumentů oblečeny v dobových šatech. Betlém stojí na speciálně vyrobeném ořechovém stole, který byl vyroben z kvalitního rezonančního dřeva od firmy Petrof. Celá kompozice betléma vychází z různě vysokých základních bloků, na kterých jsou umístěny domy, paláce, věže, schodiště, sloupy. Architektura staveb odpovídá stylu v době před Kristem. Jeden dům (římský palác s Herodem) je pak inspirován skutečným domem postaveným 300 let po Kristově narození. Celý betlém je prozářen světly, modrobílé figurky jsou částečně pozlaceny 12ti karátovým zlatem a asi šedesát z nich se otáčí nebo putuje krajinou. Pro dosažení unikátního povrchu s charakteristickými prasklinkami byl každý dílek pálen 5 – 7krát. Navíc je zde 20 velkých stromů a 45 keřů. Na vypuklé přední straně stolu je hlava Kristova, a pod ní Poslední večeře Páně. Podél Betléma naleznete zlatem psaný biblický citát Sic enim Deus dilexit mundum, ut Filium suum unigenitum daret; ut omnis, qui credit in eum, mon pereat, sed habeat vitam aeternam /Evangelium secundum Ioannem 3,16 / (Neboť tak Bůh miloval svět, že Syna svého jednorozeného dal, aby každý, kdo věří v něho, nezahynul, ale měl život věčný / Evangelium Jan 3,16/). Mechanické zpracování Betlému je výhradně mechanické, bez časovacích spínačů či počítačů, o vynikající řemeslné kvalitě. Postavy i světla jsou uváděny do provozu pomocí soustav vaček, jednotlivé sekce mají svůj motor a převodovku.

Celá živá scéna se odehrává za doprovodu celkem dvanácti koled. Betlém má tři nezávislé programy, které se zapínají otáčením beránků: buď jen svítí, nebo svítí a všechny figury jsou v pohybu, anebo je zde možnost komponovaného představení, které začíná i končí zvonkohrou a během 10 původních českých koled představí postupně jednotlivé biblické výjevy.

To vše je dílem profesionálního umělce, keramika Františka Juračky. Náš emeritní biskup Štěpán Klásek k tomu pronesl slova chvály pro hradecký státní rozhlas: „Betlém je úžasný také v tom, že jsou tam nejen postavy biblického příběhu, to znamená klasická boží rodinka, Maria, Josef, malý novorozený Ježíšek v jesličkách a samozřejmě i ti zlouni, je tam i král Herodes a vojáci. Ale vedle toho jsou tam postavy, které zachycují obyčejné lidi, nejen obětavé betlémské darovníky, ale i osoby v různých situacích ne zrovna nejlepších. Taková populární figurka je například rybář, který má v ruce džbánek a jeho pohyb naznačuje, že trošku přebral. Ale to je známka toho, že Ježíš nepřišel zachránit spravedlivé, ale hříšníky. Hříšníci v našem betlémě naznačují, že boží láska je tu pro všechny.“

Betlém můžete během Adventu zhlédnout ve středu 8. a 11. prosince od 15 hodin, v pátek 6., 13. a 20. prosince rovněž od 15 hodin. O Vánocích 25. a 26. prosince v 11 hodin. Vstupné 30 Kč bude věnované na zvonohru.

Bratr František Juračka (1953 -2018)
Jako umělec se představuje v širokém rozsahu tvorby od grafiky, kresby, malby, ale také na knižní ilustrace. Dokonce je autorem sci-fi povídek, pohádek pro děti. Lidé obdivují jeho talent na výrobu dřevěných hraček (zejména pro motoricky a mentálně retardované děti). Zabýval se průmyslovou grafikou a designem, za pomocí kombinované vlastní techniky a postupy, vytvářel z keramiky různé plastické mosaiky, objekty, plakety. Většinou s vlastními glazurami.
Keramice se nejprve věnoval jako svému koníčku, později se toto krásné, ale také náročné řemeslo i umění stalo jeho povoláním. Velký betlém, na kterém pracoval 7 let, měl dlouhou dobu sestaven jen doma v dílně. V roce 2003 je představil v Praze a vzhledem k tomu, že keramický betlém je náchylný na poškození vlivem přepravy, rozhodl se bratr Juračka jej natrvalo umístit ve v samostatné místnosti ve zvýšeném přízemí hradecké fary.

Redakce

Nejčtenější

  • Týden

  • Měsíc

  • Vše