(ČZ 28/2024) Bílé stěny, čistý prostor, kulatá okna, která podtrhují nautický styl – stometrová loď plující Hradcem Králové.
Takto areál Sboru kněze Ambrože architekt Gočár naprojektoval pro věřící Církve československé husitské. V současné době jej velice dobře znají všichni architekti a památkáři jako výstavní stavbu funkcionalismu, mezi lidmi i hradeckými je však známý jen málo. Hlavní myšlenkou Galerie Ambrož bylo tedy poukázat na krásný „neznámý“ husitský kostel a otevřít prostory i lidem ze světa z oblasti umění, kteří k duchovnu mají jen krůček...
V současné době již druhým rokem zde ve vlastní režii připravuje umělecké výstavy výtvarníkům a fotografům ve světě známějším i regionálním. Vloni zde promlouvaly např. fotografie z míst, kde běžnému člověku není umožněno pobývat – Jindřich Buxbaum nás zavedl mezi chasidy, jejich svátky a zvyky byly zachyceny kouzlem okamžiku. Prof. Jindřich Štreit dal nahlédnout do života vězňů a jejich kaplanů. Naslouchat životní moudrosti obou pánů během večera byl nečekaný bonus k vernisáži. Letošní výstava MY Karlové představila dva Karly zároveň. Karel Malík, frontman skupiny Echt!, nás seznámil se svými linoryty, kde každý z nich měl v sobě hravost i nečekaný poetický odkaz… Druhý Karel – Haloun, výtvarník, publicista, prof. VŠUP, nehrající člen kapely Jasná páka a Hudba Praha, představil kolekci svých grafických listů k výročí 40 let od pověstného koncertu punkové kapely Visací zámek na Žofínském ostrově. Připomínání praktik totalitní doby vnímáme stále jako velmi důležitou věc, a tak slova samotného zpěváka této výše zmíněné kapely Visací zámek Jana Huberta byla to nejlepší, co jsme při vernisáži mohli slyšet. „V roce 1984 už byly v Čechách zakázané všechny kapely, které za něco stály. A najednou přišel velký punkový koncert na Žofíně, v krásném velkém sále, kde jinak bývaly maximálně taneční. Vypadalo to jako zázrak, a nejspíš to také zázrak byl,“ tvrdil zpěvák Visacího zámku Jan Haubert.
*
Současná vernisáž přivedla do naší galerie zase úplně jiné diváky (i posluchače). Máme zde výběr z celoživotního díla výtvarníka a hudebníka Martina Němce, kterého s chutí přijela při vernisáži podpořit většina jeho kapely Precedens. A tak při vnímání jasných barev i někdy až dvoumetrových obrazů nám v komorním pojetí zněly písně Precedensu, jež v podvečer těšily Martina i nás.
Každé uvedení výstavy má své kouzlo a my máme opravdovou radost při všech těch okamžicích nebo naopak dlouhých večerech s „klábosením“ o životě a Bohu po vernisážích. Lidé na setkání u husitů rádi vzpomínají a opakovaně se k nám vracejí, a to nejen k výstavám... A co plánujeme v budoucnu? Prostory si již byl prohlédnout prof. Vladimír Franz, výstavu v příštím roce chceme instalovat s hudebníky, ale také i výtvarníky Evou Turnovou nebo Vladimírem Javorským, už teď se těšíme. Více informací na Facebooku Galerie Ambrož.
Jana Pechancová
Jako ilustrace je použit jeden z obrazů aktuální výstavy.
Český zápas 28/2024 z 14. 7. 2024
Související:
Sakrální prostor: Symboly s biblickými příběhy a příběhy církve