(ČZ 38/2024) Rozhovor se Sašou Jacobea o jejím komentáři ke knize Rút.

Biblické knihy a jejich poselství poutavě a srozumitelně pro současné čtenáře přináší edice Dennodenně. Jde o řadu z nakladatelství Biblion, která vedle starozákonního nebo novozákonního textu nabízí i jeho komentář, pokaždé od jiného autora. Průvodkyní jedním biblickým příběhem se stala evangelická duchovní Alexandra Jacobea, v zatím posledním svazku edice se zamýšlí nad knihou Rút.

Jako čtenáři máme příležitost vydat se po stopách hlavní hrdinky, tedy Rút, která se svojí tchyní Noemi po těžkých životních zkušenostech přichází do cizí země. Saša Jacobea se ráda k těmto postavám vrací. Mimo jiné vzpomíná, že se v ní některá témata z knihy Rút zvláštním způsobem rozeznívala během dvou poutí do Santiaga de Compostela: „Když nás třeba někdo nechal natrhat ovoce na své zahradě, tak jsme za to byli vděční, protože jsme šetřili každé euro. Byla to hodně silná zkušenost se sebou sama, s mlčením, s modlitbou, s bolestí, s nouzí, s nejistotou...“

Komentář ke knize Rút jste psala pro řadu Dennodenně. Čím vás ta edice zaujala?
Přijde mi skvělé, že je to podobný formát jako dvojjazyčné knížky světové literatury, které jsme četli v dětství. Na jedné stránce byl text v angličtině nebo ve francouzštině a na druhé český překlad.
Dennodenně je podobné: na jedné straně máme biblický text a na druhé komentář, který text překládá do jazyka našeho kmene, přibližuje nám ho tak, abychom mu rozuměli. Duchovní otec té řady Saša Flek (šéfredaktor nakladatelství Biblion, pozn. red.) říká, že autor komentáře půjčuje čtenáři svoje brýle. Také mě hodně zaujal formát edice: je to vždycky jedna a jedna stránka, takže komentář nemůže být příliš obsáhlý a autor musí zůstat dost při textu, což se mi líbí. A podle koncepce Dennodenně si čtenář knihu vezme a třeba 40 dní stráví s příběhem a každý den si přečte úryvek biblického textu a k němu krátký výklad. Ale také mám zpětnou vazbu od řady čtenářů, že si knížku přečetli naráz.

Jakého druhu je váš komentář? Glosujete biblickou knihu, nebo vysvětlujete dobové reálie a kontext?
Spíš varianta těch glos. Nejsem žádný velký biblista, jsem prostě pěšák, voják v poli. Takže v komentáři přibližuji svůj způsob čtení příběhu knihy Rút nebo to, jak se mi podařilo do něho nahlédnout, jak oslovuje mě v mém životě.

Jaká témata knihy Rút můžou podle vás nejvíc oslovit současné čtenáře?
Myslím, že hodně silné je téma integrace. Rút je cizinka, která se postupně a hodně klopotně stává součástí Božího lidu. Moc chce, ale pořád jí někdo říká, že je ta cizinka, ta Moabka. Integrace mi přijde jako silné téma a stejně i pomoc lidem, kteří se ocitnou v sociální nouzi, to, jak se k nim společnost zachová, a také vzájemné vztahy, protože Rút je do určité míry nesená vztahem snachy a tchyně. Je to vztah, který pomáhá oběma ženám – Rút i Noemi – překonat velmi těžké životní období, hlubokou životní krizi.

Zdůrazňujete, že jde o příběh dvou žen (Rút a Noemi). Napadá mě, že čtenářky si k vaší publikaci asi docela dobře cestu najdou. Že bychom ji doporučili mužům? (smích)
To úplně nevím, ale mám nějaké zpětné vazby od čtenářů mužů, kteří jsou ze starší generace než já, a cítili se knížkou osloveni. Myslím, že je to dobře. Mě příběh knihy Rút hodně zajímá právě i proto, že jde o příběh žen a ženských hrdinek. A ženských příběhů je v Bibli výrazně méně než těch mužských. Jsou tam a najdeme i velikánské postavy, které mám moc ráda, ale takovýto ryze ženský příběh … Ještě je Ester, která má svoji knihu, ale jinak jsou ženy v Bibli spíš takové skryté v knihách s mužskými jmény v názvu nebo s jinými názvy.

O své publikaci ve videospotu na webu Biblionu říkáte, že je to také knížka pro outsidery. Slyším v tom evangelium, naději…
Myslím, že naděje je v tomto příběhu hodně silně přítomná a Rút je opravdu velký outsider a svým způsobem i Noemi. Je stárnoucí bezdětnou vdovou, která se po velmi dlouhé době vrací do své komunity, ale na někdejší vztahy se po letech navazuje už obtížně. Myslím, že to je knížka pro outsidery, ten příběh tak čtu.

Za rozhovor děkuje Jan Zítka.

Foto: Biblion

Český zápas 38/2024 z 22. 9. 2024

Poznámka
Rút. Biblickým textem provází Saša Jacobea, nakladatelství Biblion 2023
V edici Dennodenně dosud vyšly ještě tři předchozí publikace: Píseň písní komentuje farářka Martina V. Kopecká, svůj pohled na knihu Ester nabízí spisovatelka Jana Šrámková a knihu Jonáš čtenářům přibližuje teolog Pavel Hošek.

Nejčtenější

  • Týden

  • Měsíc

  • Vše