Andrej Strocaŭ je dosud nepříliš známý běloruský umělec, který emigroval do Litvy. V roce 2023 na Valném shromáždění Konference evropských církví (KEC) v Tallinnu zaujal jeho krátký animovaný film o konfliktu na Ukrajině.
Dvou a půlminutový snímek nazvaný „Ukrajina: Celá zlomená, spálená, obnovená“ vyvolal hlubokou emocionální odezvu ve světě. Mimo jiné, film byl vytvořen na podnět KEC v rámci iniciativy Cesty k míru.
Autor ke snímku řiká: „Je to existenciální a univerzální film; je o válce a požárech, které ničí samotný život.“ K tomu dodává: „Představuji v něm agresi, destrukci, zkušenost uprchlíků – a nad tím vším je jakási oběť, která dává podobu budoucnosti.“ Nás na filmu zaujme až biblické podobenství – utrpení, Spasitel, jeho krev, ze které vzchází nový život.
Ze zkušenosti z Běloruska ze zdejších demonstrací má specifický pohled na mír. Říká: „Cesta k míru se možná dá tvořit tak, když se lidé scházejí, aby si dali čaj se svými sousedy. Pro skutečný mír je třeba důvěřovat lidem, se kterými žijete. Pro mě jako křesťana je setkání u šálku čaje něčím eucharistickým.“
Aby se Andrej Strocaŭ uživil, pracuje v současné době jako číšník. Vedle této práce vytváří sérii obrazů věnovaných 1700. výročí prvního nicejského ekumenického koncilu. „Rozdělil jsem sérii obrazů ke každému vyznání víry do 12 prvků. Vznikne z toho malá knížka,“ říká o své současné tvorbě běloruský umělec.
Jak animovaný film, tak i další díla běloruského umělce jsou, jak přiznává, pod vlivem J.R.R. Tolkiena. Vysvětluje to: „V jeho světě je každý uprchlíkem – elfové, lidé, trpaslíci atd. Ztrácejí svou zemi a domovy a pro Tolkiena je návrat domů jakýmsi věčným tématem. To je samozřejmě pro křesťana pochopitelné, protože křesťan chápe život jako pouť.“
K tomu nadhodil: „Možná patříme do nějakého nového světa, který teprve přijde. Ale my jen tak nesedíme a nečekáme. Je to bolestivý a těžký proces.“
Animovaný film naleznete ZDE