Před několika dny psal americký deník Wall Street Journal o zvýšeném nebezpečí teroristických útoků mladistvých v Evropě. Média na západ od nás tuto skutečnost nyní rozebírají a potvrzují. Mluví se o návratu islámského terorismu do Západní Evropy.
Vzpomeňme na případ z loňského srpna, kdy byl ve Vídni odvolán koncert populární americké zpěvačky Taylor Swift. Tehdy rakouský ministr vnitra Gerhard Karner mluvil o vážné situaci, když byl odhalen devatenáctiletý mladík, který se radikalizoval na internetu a přísahal věrnost teroristické organizaci Islámský stát. Cílem plánů 19letého teroristy nebyla sama Swift, ale její fanoušci.
Před týdnem Wall Street Journal napsal, že v Evropě v posledních měsících probíhaly desítky zatýkání mladistvých ve věku pouhých 14 let za údajné plánování útoků na hudební kluby, nákupní centra a místa bohoslužeb. Deník poznamenává: „Teroristé v Evropě jsou stále mladší a úřady se potýkají s jejich vypátráním.“ Na vině má být údajně online propaganda a válka v Gaze, to podle deníku přiživuje novou vlnu digitálního extremismu. Od propuknutí konfliktu v Gaze v říjnu 2023 podle průzkum Petera Neumanna, profesora bezpečnostních studií na King's College London, od té doby až dvě třetiny z 60 islámských extremistů zatčených v Evropě byli nezletilí.
Navažme opět sousedním Rakouskem, kde čtrnáctiletá dívka byla zatčena za plánování útoku na „nevěřící“ sekerou a nožem, další jiná čtrnáctiletá dívka byla zadržena za plánování útoku na vlakové nádraží.
Australský institut varuje
Citujme ze studie „Globální index terorismu 2025“ (GTI) od australského Institutu pro ekonomiku a mír: „Na Západě roste terorismus páchaný osamělými aktéry, přičemž počet teroristických útoků se v roce 2024 zvýšil z 32 na 52. Útoky obvykle provádí mladí lidé, často dospívající, kteří nemají žádné formální vazby na teroristické organizace. Obnovení útoků bylo obzvláště patrné v sedmi západních zemích – Švédsku, Austrálii, Finsku, Nizozemsku, Dánsku a Švýcarsku, přičemž Německo je nejhůře hodnoceným národem na 27. místě v indexu. Mezi padesáti nejvíce postiženými zeměmi v žebříčku GTI je nyní sedm západních zemí. Mezitím v USA po zahájení války v Gaze prudce eskalovaly antisemitské a islamofobní zločiny z nenávisti, přičemž incidenty zaměřené na židovskou komunitu zaznamenané FBI vzrostly o 270 procent za pouhé dva měsíce.“
Bez potřeby instruktorů nebo výcvikových táborů se internet stal živnou půdou pro to, co odborníci nazývají teroristy - osamělými vlky. Až 93 % smrtelných útoků na Západě za posledních pět let bylo provedeno jednotlivci jednajícími samostatně. Radikalizace probíhá rychleji než kdykoli dříve. To, co v roce 2002 trvalo déle než rok, nyní v éře sociálních médií a algoritmu cílení trvá jen týdny.
Australský institut upozorňuje, že Islámský stát IS nadále funguje jako globální síť a udržuje si svou přítomnost v mnoha regionech prostřednictvím přidružených skupin.
Je zde druhý faktor a to je moderní technologie související s umělou inteligencí. Studie popisuje: „Islámský stát produkuje obsah od vysoce kvalitních online časopisů až po videa vylepšená umělou inteligencí, včetně zpravodajských programů. To umožňuje rychlou produkci vysoce kvalitní lokalizované propagandy. Široká škála zemí, ve kterých je aktivní, demonstruje schopnost Islámského státu inspirovat a rekrutovat lidi z různých národností.“
Vrátíme-li se na začátek k Wall Street Journal, který poukázal na problém dotýkající se Evropy, cituje Thomase Renarda, ředitele Mezinárodního centra pro boj proti terorismu v Haagu. Expert označuje popisované za „bezprecedentní trend“. Uvádí, že jen v Belgii byli nezletilí v letech 2022 až 2024 zapojeni do jedné třetiny případů terorismu.
Příčiny? Jsou podle něj osobní i politické. Mnoho teenagerů začíná svůj propad k extremismu kvůli pocitům osamělosti, sociálního vyloučení nebo traumatu. Dnes je však také pohánějí globální krize – zejména válka v Gaze, která se stala shromažďovacím bodem jak pro islamistické, tak pro krajně levicové online kruhy.
Podrobněji popsáno ve studii Institute for Economics and Peace: Global Terorrism Index 2025
(viz https://www.economicsandpeace.org/wp-content/uploads/2025/03/Global-Terrorism-Index-2025.pdf)
Připravil MIrko Radušević