Změny v Chartě kladou více důraz na mír a usmíření. Aktualizovaná verze se také více zabývá migranty a uprchlíky.
Původní Charta Oecumenica je společným dokumentem, který byl společně vypracován Konferencí evropských církví (CEC) a Radou evropských biskupských konferencí (CCEE) v roce 2001 a stala se základním kamenem evropské ekumenické spolupráce, a to již více než dvě desetiletí.
O nových změnách informovala spolupředsedkyně pracovní skupiny Charta Oecumenica při CEC Lea Schlenkerová (na snímku; mimo jiné vyučující islamismus na univerzitě v Tübingenu) v rozhovoru na webu ceceurope.org. Tvrdí, že Charta od základu změnila vztahy mezi církvemi a dodala: „Otevřela nové vzájemné církevní dohody a v některých regionech dokonce přispěla ke vzájemnému uznávání křtu.“
Nyní téměř po 25 letech si CEC a CCEE společně položily otázku: Jak k nám dokument ještě promlouvá? Obě organizace se rozhodly, že již nastal čas Chartu aktualizovat. Jak Lea Schlenkerová uvedla, děje se proto, aby aktualizovaná Charta, která bude slavnostně uvedena 27. dubna, mohla lépe promlouvat k ekumenismu a k potřebám dnešního světa.
Revidovaná Charta Oecumenica byla evropským církvím předložena v březnu 2024 a návrhová komise CEC a CCEE – složená ze tří členů každé organizace a poradních expertů – obdržela následně více než 450 stran připomínek pocházejících z více než 70 církví a církevních orgánů ze všech částí Evropy.
Největší změny v nové Chartě jsou ty, které zvýrazňují a rozšiřují témata, která jsou již implicitně zmíněná v původním dokumentu.
„Mluvíme o míru a usmíření, ale rozhodli jsme se toto téma je ještě více zdůraznit. Proto jsme do článku přidali k tomu další kapitolu. Aktualizovaná verze se také více zabývá migranty a uprchlíky,“ řekla Schlenkerová.
Kromě toho byly přidány dvě nové sekce – jedna se týká mládeže a druhá nových technologií.
Nakonec CEC Lea Schlenkerová v rozhovoru uvedla: „Nyní bude záležet na tom, jak církve přijmou text a jak se do práce s ním zapojí.“
Redakce