V roce 2016 byla založena veřejná sbírka na opravu chrámových varhan ve sboru Dr. Karla Farského v Klatovech.

Během tří let se za přispění občanů, města, firem a spolků vybralo kolem 300 000,- Kč. Staré pneumatické varhany nakonec opravit nešlo, ale na jaře 2020 plzeňský pan varhanář Reindl přivedl na kůr varhanáře se zkušenostmi ze Švýcarska, Rakouska a Německa pana Antonína Habětína, který nechal nástroj rozebrat a opatřil pro sbor mechanické dvoumanuálové varhany z právě zrušené evangelické modlitebny v Dortmundu. Nové varhany přistály na kůru koncem léta 2020 rozebrané do posledního šroubku.

Věřte mi, že vidět a pomáhat skládat takový nástroj je pro muzikanta zážitek na celý život. Varhany firmy Breil s hnědými klávesami, mahagonovými píšťalami a nášlapným basovým manuálem, s úžasně tichým švýcarským motorem se poprvé rozezněly o adventu 2021. Věřící si těchto vánoc užili Půlnoční s varhanami a sólovým zpěvem. Do chrámu se vrátila hudba, která do ní patří.

Kostel Sboru Dr. Karla Farského v Klatovech, slavnostně otevřený v roce 1958, má sice „budovatelský“ design vnější brizolitové šedi s bílým portálem a růžovou omítkou, stylu něco mezi hasičárnou a tělocvičnou, uvnitř má ale dobrou akustiku. Vedle výuky hry na organ v něm rádi cvičí a účinkují též studenti hudebních oborů klatovské ZUŠ, vokální sbory a místní kapely. Kostel byl totiž zkolaudovaný jako kulturní sál...

Původní varhany byly na kůru od roku 1963, kdy byly přivezeny ze zrušeného kostela ve Strakonicích, který musel ustoupit socialistickému územnímu plánování. Jak dlouho hrály, není přesně známo. Zbyla po nich obrovská hromada píšťal. Ty malé byly při koncertech rozdány na památku příchozím a ty větší nabídnuty výtvarnému oboru ZUŠky k vytvoření nějakého uměleckého artefaktu, který by byl umístěn v kostele na znamení kontinuity a odkazu našich předků. Brzy na to přišla jedna ze studentek, Róza Sofie Fialová s návrhem vytvořit z píšťal velký lustr a předložila hned studii. Nápad to byl geniální, protože nám svým projektem tato patnáctiletá slečna připomněla, že v kostele bývá v zimě málo světla. Že tam chybí lustr. Za velké podpory a pomoci svého otce sochaře, pana Václava Fialy a jeho týmu stvořila během roku pozoruhodné dílo (foto na obálce čísla). Lustr má rozměry 4x2,5x1 metr. Píšťaly visí ze stropu ve tvaru ryby, starého křesťanského symbolu a jsou osazeny téměř šedesáti úspornými žárovkami. Není to obyčejný lustr, ale monument...

A tak se do klatovského sboru v zimních měsících vrátilo i světlo. Světlo, jehož zdroj odkazuje na nejstarší křesťanské časy, na dobu vzniku první církve. Tím kostel získal další, už pátý rozměr. Vedle prostoru též hudbu a světlo. Kdo nevěříte, přijeďte se podívat!

Srdečně zve farář

Tomáš Procházka

Český zápas č. 33 z 13. 8. 2023

Nejčtenější

  • Týden

  • Měsíc

  • Vše