Představitelé ERC České republiky vyjádřili svoji soustrast s úmrtím papeže Františka. Stejně tak kondolovali představitelé Konference evropských církví, přestože katolická církev není ofciálním jejím členem.
Vážení bratři a sestry v Kristu,
s bolestí v srdci a zároveň s nadějí ve vzkříšení jsme přijali zprávu o úmrtí Svatého otce, papeže Františka. Jeho život byl svědectvím pokory, soucitu a neúnavné služby všem, zejména těm nejpotřebnějším.
Papež František byl příkladem jak prostotou a lidskostí je možné vést k hlubší víře, k otevřenému srdci pro druhé a k milosrdenství. Byl pastýřem, který nezapomínal na periferie – nejen zeměpisné, ale i lidské – a neustále nám připomínal, že církev má být polem nemocnice, místem naděje a uzdravení.
V této chvíli smutku zůstáváme v modlitbě společně s vámi. Děkujme Bohu za dar jeho života a pontifikátu.
S úctou a v modlitbě,
Tomáš Tyrlík – předseda ERC v ČR v. r.
Ivana Procházková – 1. místopředsedkyně ERC v ČR v. r.
Bronislav Matulík – 2. místopředseda ERC v ČR v. r.
Konference evropských církví se modlí a kondoluje k úmrtí papeže Františka
Za Konferenci vyslovil kondolenci v dopise její prezident arcibiskup Nikitas: „Odchod Svatého otce je hlubokou ztrátou pro všechny křesťany. Jeho vizionářské vedení, bezmezný soucit a oddanost spravedlnosti a dialogu inspirovaly nespočet lidí po celém světě. Papež František byl majákem naděje, jehož soucitné vedení přesáhlo hranice jedné církve. Jeho oddanost míru a spravedlnosti obohatila nejen katolickou církev, ale i širší lidské společenství. Jeho odkaz pokory a služby nás všechny bude i nadále inspirovat.“
Svoji soustrast vyjádřil také generální sekretář reverend Frank-Dieter Fischbach: „Vyjadřujeme upřímnou soustrast všem lidem víry. Stojíme v modlitbě s našimi katolickými partnery v Bruselu, zejména COMECE a CCEE během této chvíle hlubokého zármutku a vděčnosti za život a dílo papeže Františka.“
Světová rada církví truchlí po úmrtí papeže Františka
Blahoslavení lkající, neboť oni potěšeni budou. (Matouš 5:4)
Generální tajemník Světové rady církví reverend Jerry Pillay uvedl: „S odchodem papeže Františka truchlí celý svět, v neposlední řadě mnoho jeho spojenců a obdivovatelů v ekumenickém hnutí a v celosvětovém společenství Světové rady církví. Jeho papežství bylo velkým darem pro ekumenické hnutí. Byl oddaným spolupracovníkem v našem úsilí o smíření, usmíření křesťanského prostředí a spravedlnosti kdekoli.”
Moderátor ústředního výboru Světové rady církví biskup Dr. Heinrich Bedford-Strohm mimo jiné o zesnulém papežovi pronesl: „Své poslání chápal ne jako strážce abstraktních tvrzení o pravdě, ale jako zmocněnec a dvéřník vztahů. V tom sám vyzařoval lásku Ježíše Krista, kterou kázal. Při mnoha setkáních s ním jsem vždy pociťoval ‚ekumenismus srdce‘. Ve svém silném závazku vůči uprchlíkům a dalším zranitelným skupinám byl skutečným svědkem Kristovy lásky. Sdílíme tuto hlubokou víru, jsme inspirováni jeho svědectvím a v jeho památce se zavazujeme pokračovat i v našem díle víry být aktivními ve spravedlnosti, smíření a jednotě.“
Foto: Albin Hillert / WCC