(ČZ 45/2024) Docentka Monika Nová přednáší sociální práci mnoho let, ať už na Husitské teologické fakultě UK, HITS Praha či na VŠ sv. Alžběty v Bratislavě aj. Věnuje se také misijní práci v zahraničí a hlasitě upozorňuje, že seniorů bude přibývat, za pár let budou tvořit cca třetinu populace.

Paní docentko, jaká byla vaše cesta k sociální práci?
Již od základní školy jsem věděla, že mě táhne pedagogika a sociální věci. Po maturitě jsem začala studovat sociální práci na Západočeské univerzitě, kde byl obor hodně směrován i do oblasti pedagogiky. Vystudovala jsem nejprve tam a následně navazující magisterský obor na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích na Fakultě zdravotně-sociální. Takže ta cesta byla taková rychlá, od maturity rovnou do vysokoškolského vzdělávacího systému. Tušila jsem, že v tom chci být, ale zároveň dělat jak praktickou, tak i tu učitelskou část. Jsem ráda, že se mi to splnilo...

Měla jste v této oblasti nějaký vzor?
Těch vzorů moc paradoxně nebylo, protože v 90. letech byla sociální práce obnovována. Ten obor se předtím nestudoval, byl pozastaven svým způsobem. Nicméně našlo se jich pár, byl to profesor Matoušek a jeho knihy nebo třeba paní doktorka Jiřina Šiklová. Oba nás učili. Hovořili dost o historii, jak za Masaryka tenhle obor byl opravdu propracovaný, jak profesor Masaryk k tomu oboru vzhlížel, následně Alice Masaryková. Poté byl takový dlouhý střih a vlastně až v devadesátkách obnova sociální práce, kterou vidíme dnes.

Co podle vás patří mezi největší problémy současné seniorské populace v České republice?
Když se na to podíváme z pohledu „Česká republika a senioři“, tak Česko bude mít obrovský nárůst seniorů. Data vykazují, že v roce 2030 opravdu tady bude těch 33 % lidí, kteří budou mít 65+. Otázka je, jak dalece jsou na to připravené služby. Myslím si, že Praha se snaží být připravená dobře, ale samozřejmě jsou regiony, kde je sociálních služeb málo... Co je ovšem tíživé a co mě mrzí, když to porovnávám se světem, je chudoba seniorů. Senioři v zahraničí mohou cestovat a dopřávat si různé wellness pobyty, lázně, mají na to chodit do kaváren apod. Ale potom tady vidím české seniory, kde si to může dovolit jen malé procento. Chudoba seniorů rovná se kvalita života. Tady se vždycky pozastavím a po-rovnávám s rozvojovým světem. Tam je typické, že babičky se postarají o vnoučata a děti se postarají o své prarodiče. A to nejenom péčí, ale i s placením složenek atd. Vidím tam kooperaci. V naší kultuře to není. A není to jenom, že by děti nechtěly, ale často, že se senior ostýchá a neřekne si o pomoc, ať už je jakákoliv.

Jak hodnotíte kvalitu sociálních služeb?
Myslím si, že se nemáme za co stydět. Velmi se povedlo nastartovat paliativní péči. V polovině 90. let jsme se učili, že v Anglii, západním Německu nebo v zemích Beneluxu, jsou hospice a že tam řeší téma umírání dětí. Když se na mapu České republiky dnes podíváme, hospicová a paliativní péče je opravdu velmi dobře propracovaná.

Vy vzděláváte budoucí sociální pracovníky. Co patří mezi základní pilíře v tom studiu?
Takový základní pilíř jsou metody sociální práce – jak se postavit k sociální práci, já jako sociální pracovník k jednotlivci, skupině, komunitě, ale také jak se postavit třeba ke skupině seniorů, kteří žijí v nějaké lokalitě, a jak s nimi vlastně pracovat i v rámci nabídky adekvátně vhodných služeb ve formách ambulantních, pobytových či terénních. Dalším pilířem je právě ta zmiňovaná komunitní práce se seniory. Je důležité brát člověka v kontextu celého příběhu...

Jakou mají podle vás roli duchovní hodnoty v sociální práci?
Když učím studenty, ať už na HITSu, na sv. Alžbětě nebo tady na Univerzitě Karlově, úvodní hodiny mám koncipované tak, že sociální práce a charitativní práce staví na takových čtyřech pilířích. Tři pilíře, tj. bio-psycho-sociální, jsou hodně typické pro sociální práci. Ale nesmí se zapomenout na čtvrtý pilíř, který má charitativní práce, a to je práce se spiritualitou. Ať už je člověk věřící nebo nevěřící, každý z nás má nějakou spiritualitu.

Za odpovědi děkuje Ondřej Syrový

foto Magazín Forum - UK

Související: Šediny jsou ozdobnou korunou

Stárnoucí Kazatel

Český zápas 45/2024 z 10. 11. 2024

Nejčtenější

  • Týden

  • Měsíc

  • Vše