Srdečně zveme na letošní 17. ročník Noci kostelů, která se uskuteční v pátek 23. května 2025.
Do prvního ročníku Noci kostelů v roce 2009 se zapojilo 25 kostelů, v loňském roce připravilo program 1854 kostelů, v letošním roce 2025 je aktuálně přihlášeno 1547 kostelů z celé České republiky.
Také letos budou moci návštěvníci ve stovkách otevřených kostelů poznávat a obdivovat duchovní a umělecké skvosty křesťanství, které nejsou pouze výrazem minulosti, ale i živé přítomnosti. O tom svědčí i kulturně-duchovní program, nebo jen v tichém zastavení vnímat to, co bylo inspirací pro stavitele křesťanských chrámů. Více informací na: www.nockostelu.cz
Téma Noci kostelů 2025 je NADĚJE
Stále znovu se v rozhovorech s lidmi setkávám s obavami z budoucnosti. Do určité míry je sdílím také, protože jako člověku, který se celý život zabývá dějinami, mi mnohé situace dnešního světa připomínají události z první poloviny 20. století. Rozhodl jsem se však, že úzkosti plynoucí ze stavu světa nepropadnu a pokusím se pro sebe i pro druhé nacházet naději.
První krok, který je třeba (podle mého mínění) při hledání naděje učinit, je omezit sledování zpravodajství a komentářů k politickým událostem. Je důležité vědět, co se děje, ale nemá smysl číst stále dokola texty nebo poslouchat podcasty líčící katastrofické scénáře budoucnosti. V mediálním věku jsme takřka dennodenně zaujati nějakou kauzou nebo převratnou událostí. Jenomže zde je třeba odhalit pravidla mediální hry, v níž jde především o to zaujmout, nalákat a přitáhnout konzumenty. Když to víme, přestaneme se rozčilovat např. nad tím, co zase prohlásil americký prezident Trump. Vždyť zítra bude mnohé jinak a na dnešní zprávy nikdo nevzpomene. Opakující se analýzy odborníků většinou také nepřinášejí nové pohledy, ale jen dokola přemílají to samé. A to nemluvím o hybridní válce a falešných zprávách šířících se po sociálních sítích.
Co dále dělat pro to, abych ve svém životě nalézal naději? Měl bych se zaměřit na přítomnost. Jistě je důležité vyrovnat se i s minulostí, ale doslova neblahé je znovu a znovu promýšlet budoucnost. Vždyť do ní nevidíme a neznáme všechny proměnné, které ji budou ovlivňovat. A i kdyby na nás mělo přijít něco zlého, tím, že se toho budeme dopředu bát, ničemu nezabráníme. Preventivní strach nám jen pokazí život. Jestliže budoucnost můžeme ovlivnit jen částečně, přítomnost máme ve svých rukou. Jak žijeme, ovlivňuje nejen naši duševní pohodu, ale i naše okolí. Pro mě je důležité věnovat své úsilí budování dobrých vztahů s lidmi a tvořit něco dobrého a užitečného. Svůj volný čas se snažím trávit se svými blízkými, četbou knih, poslechem hudby nebo sledováním filmů. Zlu beru vítr z plachet tím, že se snažím pomáhat lidem v nouzi a dělat pro lidi okolo sebe něco prospěšného. Zjistil jsem, že to dává mému životu smyslu.
A pokud navzdory tomu propadám strachu z budoucna, zaměřuji svou pozornost na Hospodina. Znovu si opakuji, že tento svět má rád, protože ho stvořil, že za mě umíral jeho Syn a že mě v Bibli stále ujišťuje o tom, že se mu běh událostí nikdy nevymkne z rukou. Vím, že je přítomný i v mém životě a že mě samého určitě přivede k dobrému cíli.
Moje naděje je tedy spojena s přítomností a s Bohem, který má v rukou i budoucnost.
Petr Vaďura, farář ECM Plzeň 3
Noc kostelů ve sborech Církve československé husitské v roce 2024
Z historie Noci kostelů
Noc kostelů nabídla široké veřejnosti v České republice poprvé v roce 2009 možnost navštívit kostely a modlitebny a poznat nejen jejich kulturní hodnotu, ale také se seznámit s křesťanstvím prostřednictvím hudby, výtvarného umění, divadelního představení, rozhovoru či setkání.
Inspirace v Rakousku
V roce 2005 proběhla první Noc kostelů (Lange Nacht der Kirchen) ve Vídni. O rok dříve nechal kostelník v jednom z vídeňských kostelů večer během úklidu kostel otevřený, a zjistil, že otevřené dveře ve večerní atmosféře jsou pozváním pro kolemjdoucí vstoupit. Během čtyř let se akce spontánně rozšířila do celého Rakouska a každoročně se do Lange Nacht der Kirchen zapojuje na 700 kostelů a modliteben.
V roce 2009 Noc kostelů „překročila hranice“ a poprvé se konala v České republice. V roce 2010 se již otevřely kostely a modlitebny v celé České republice. V následujících letech se do projektu postupně připojovaly některé další evropské země. Český tým organizátorů úzce spolupracuje s rakouskými kolegy, dbá na jednotný vizuální styl, společný termín konání Noci kostelů a témata jednotlivých ročníků.
První Noc kostelů
Napjaté očekávání pořadatelů, kteří dlouho dopředu pečlivě připravovali programy, se již během večera proměnilo v radost z velkého množství návštěvníků, kteří využili pozvání do našich kostelů a zajímali se o hudbu, umění, historii, ale také o to jak žijeme naši víru. Návštěvníci velmi oceňovali možnost navštívit místa, která jsou veřejnosti běžně nepřístupná a v reakcích mnozí oceňovali dostupnost kněží a řeholníků, kteří byli po celou dobu plně k dispozici a ochotně odpovídali na dotazy návštěvníků.
Od nadcházejícího roku se koordinace ujali zástupci z ostatních regionů a do Noci kostelů se zapojily kostely a modlitebny z celé České republiky.