Malebná hanácká obec Pěnčín nacházející se na dohled od Velkého Kosíře, se může pochlubit výraznou dominantou, kostelem Cyrila a Metoděje Církve československé husitské a kalichem ve znaku obce.
Historie zbudování chrámu Páně, před 70. lety, nebyla snadná. Na počátku byl sen. Sen o tom, že se věřící dočkají vlastního kostela v Pěnčíně. Sen, který si ve svých srdcích a myslích nesli již od počátku vzniku naší církve v Pěnčíně. Prvotní úvahy o zbudování vlastního svatostánku se datují do 20. let 20. století. Bohužel tehdejší ekonomická situace nově vzniklé církve a i sester a bratří, neumožnovala kostel vystavět. K naplnění tužeb po vlastním chrámu, tak došlo až v roce 1954 a to díky tomu, že v roce 1952 prodala Marie Chromcová pěnčínské náboženské obci stodolu s pozemkem a umožnila tak, aby věřící započali s přípravami na stavbu svého kostela. Na projektu se podíleli rodáci z Pěnčína, toho času studenti Jan Sláma (student Vysoké školy stavitelství v Brně) a Alois Hruška (student střední průmyslové školy stavební v Prostějově). Jejich projekt byl realizován v letech 1952 až 1954 a to díky nesmírnému úsilí věřících z místní náboženské obce, kteří se ve svém volném čase aktivně zapojili do stavebních prací. Výmalbu provedl místní malíř a natěrač, Josef Jurník. A již v roce 1954 se kostelem prvně rozezněly varhany z 19. století a zvon na věži. Počátkem 70. let získal kostel novou sgrafitovou výzdobu od malíře a štukatéra Františka Flasara a to díky nesmírnému úsilí místního husitského faráře Ladislava Bartoše.
V neděli 17. listopadu si tak věřící připomněli toto významné výročí místního sboru, slavnostním koncertem, který zahájila kazatelka sestra Jana Bára Hafnerová. Přítomní farníci i hosté si vyslechli skladby pro varhany a dechové nástroje. Na varhany zahrála PhDr. Ingrid Silná, Ph.D. muzikoložka a pedagožka kroměřížské a olomoucké konzervatoře. Na dechové nástroje ji doprovodili její studenti Jan Šošola a Lenka Velešíková – na trubky a Eliška Kočí na trombon. Historií kostela přítomné provedla dcera již zesnulého bratra faráře Ladislava Bartoše, který v pěnčínské náboženské obci působil téměř 40 let.
Díky houževnatosti předků místních farníků a touze po vlastním kostele, má náboženská obec Církve československé husitské v Pěnčíně svůj důstojný svatostánek, své zázemí a místo, kde se mohou věřící scházet nejen k bohoslužbám, ale i u příležitosti křtů, rozloučení se svými zesnulými či při jiných příležitostech utužujících sounáležitost věřících k naší církvi.
Na závěr mi dovolte, abych popřál mnoho dalších šťastných let nejen tomuto kostelu, ale i všem, kdo v něm nachází klid, mír a souznění s Bohem, Ježíšem Kristem i Duchem svatým. Neboť jak je psáno: „Ať Kristus požehná tomuto domu.“
Pavel Smetana, Husův sbor CČSH Prostějov
Foto: web obce Pěnčín