(ČZ 39/2024) Původně se rozhovor měl věnovat pouze oslavám výročí sboru v Českých Budějovicích. Voláme bratru faráři Vojtechu Pekárikovi (na snímku), který v časové tísni s námi odmítl hovořit s tím, že musí akutně řešit povodňovou situaci. Po víkendu, kdy povodeň kulminovala, jsme si dovolili opět zavolat.
Co povodeň?
Před víkendem jsem s vámi nemohl mluvit, neboť jsem musel řešit zaplavení vodou v Husově sboru na Palackého náměstí.
Jak to dopadlo?
Ubytovna, ve které poskytujeme nouzové ubytování Ukrajincům a která je pod kostelem, byla zaplavená. Voda byla na chodbách i v pokojích. Museli jsme celý prostor vyklidit, obyvatele ubytovny evakuovat do horních pater a vodu ručně nabírat do kbelíků a vylévat. Za poslední rok jsme byli již dvakrát vyplaveni vodou z kanalizačního řadu, když byly přívalové deště. Tentokrát přívalové deště nehrozily. Déšť byl méně intenzivní, ale vytrvalý, proto jsme byli relativně v klidu a situaci monitorovali. Nejdříve se v noci ucpaly okapy a voda začala téct do prostor ubytovny. Tak jsme je museli vyčistit a následky zaplavení vodou odstranit. Druhou noc mi volala policie, že řeší zaplavení, tentokrát spodní vodou. Náš sbor byl před sto lety vybudován na místě močálů, proto již naši předchůdci vybudovali v nejnižším místě v suterénu retenční jímku. Ta již byla zcela zaplněná a voda znovu zaplavila suterénní prostory. Sháněli jsme čerpadlo, které by tuto vodu odčerpalo, a to běží již několik dní... Kostel nebyl zasažen, a tak se nedělní bohoslužba běžně konala, i když únava a nedostatek spánku na nás asi byly vidět. Ale myslím, že faráři mají jakýsi přepínač a jakmile začne bohoslužba, jdou všechny starosti stranou. Po bohoslužbě, kdo mohl, zul boty, obul holínky (nebo jen tak naboso) a pomáhal uklízet zasažené suterénní prostory. Kdo nemohl pracovat fyzicky, poskytoval velkou psychickou podporu.
Můžeme nyní k současnosti. Kolik je vás ve sboru?
Papírově kolem 250, ale aktivních členů kolem čtyřiceti.
Zajímavé bylo na historii zdejšího sboru, že jeho členové byli levicově zaměření. Co dnes?
Nevím, co vám mám na to říct, nikdy jsem to nezkoumal. Dnes to takto nelze brát. Já lidi nedělím na pravičáky a levičáky. Zmíním to snad jen s nadsázkou, když jsou při bohoslužbě z 90 % obsazeny lavice vlevo. Dodnes ale pamětníci zmiňují, že byli u prvního přijímání s Vladimírem Remkem, pozdějším komunistou.
S tím kosmonautem?
Ano, tím!
Když jsme u významnějších osobností vašeho sboru, můžete některé z minulosti jmenovat?
Mezi významné osobnosti rozhodně patřil malíř, grafik a ředitel měšťanky Jan Rafael Schuster. Z pozice faráře byli do funkce plzeňského biskupa zvoleni v roce 1958 Antonín Urban a o deset let později Jaroslav Fialka. Nesmím zapomenout také na nejdéle sloužícího faráře našeho sboru Vladimíra Valíčka, který se věnoval právě historii sboru a dílu Františka Bílka.
Jak sbor mimo bohoslužeb žije?
Naše děti mají na výběr mezi husitskými skauty, které již dlouho dobu vede bratr František Klíma, a oddílem České tábornické unie vedeným bratrem Matějem Chmelem. Při bohoslužbě asistuje jako „ministrant“ Vašek, který už v tak nízkém věku cítí povolání pro budoucí službu duchovního. V úterý míváme biblické hodiny. S bratry a sestrami v důchodovém věku jsme založili klub Abraham a podnikáme výlety, grilovačky, návštěvy kulturních akcí. Někteří z nich už se pomalu blíží ke 100. narozeninám, a tak jsem jim z humorem slíbil, že pak přejmenujeme klub na Metuzalém. I v tak vysokém věku jsou pro nás velkou oporou. Dokážou povzbudit, pohladit, obejmout. A to je velká pomoc. Organizujeme také hodně koncertů a přednášek.
Konečně si promluvme o oslavách…
Ve tři proběhne slavnostní bohoslužba za účasti patriarchy Tomáše Butty a biskupa Lukáše Bujny. Účast přislíbila primátorka města Dagmar Škodová Parmová a uvidíme, kdo přijde z kraje. Stále musíme myslet na povodeň a její následky, s tou mají na kraji hodně práce. Bohoslužbu bude doprovázet smíšený pěvecký sbor Canzona pod vedením sbormistryně Petry Nové. Po bohoslužbě bude připraven pro hosty raut, vernisáž výstavy o 100leté historii našeho sboru a komentovaná prohlídka díla Františka Bílka a Jana Rafaela Schustera. Té se ujme bratr Vladimír Valíček, který toto „žezlo“ převzal po svém otci. V šest večer chystáme velký samostatný koncert sboru Canzona, ke kterému se tentokrát jako jejich zpěvák také přidám. Navážeme také na událost před 100 lety, kdy při otevírání Husova sboru přednášel o svém díle sochař František Bílek. Tentokrát to bude přednáška našeho historika Martina Jindry právě o díle Františka Bílka.
Za rozhovor děkuje Mirko Radušević
Český zápas 39/2024 z 29. 9. 2024