Církev se vzdala služby pro zdraví a léčení a tuto službu ponechala lékařům, kteří zdraví prodávají. Pro církve je naléhavou výzva, aby znovu získaly službu uzdravování, kterou zahájil Ježíš.

Bolivijská antropoložka Gracia Violeta Rossová (na snímku) se zabývá reprodukčním a pohlavním zdravím, přitom sama se stala před dvaceti lety HIV - pozitivní. Na vlastní kůži poznala beznaděj vůči nemoci. Hledala spásu dostupnou bez lékařské pomoci, neboť v Jižní Americe jsou oblasti a lidi, pro které je medicína nedostupná. O svém poznání napsala úvahu, kterou jsme převzali od Světové rady církví. V této organizaci je vedoucím programu pro HIV.

Zdraví se od Ježíšovy služby na zemi hodně změnilo. Uzdravovat nemocné a přinášet uzdravení jednotlivcům a rodinám bylo jedním z hlavních úkolů Ježíše.

Uzdravení je součástí evangelia, vyjádřením Božího království na zemi. Ježíšova smrt na kříži i jeho zranění se udály pro naši spásu, obnovu a k uzdravení těla a duše. V poslání a pověření sdílet dobrou zprávu evangelia je pokynem k celkovému uzdravení. Zjevení je popis toku řeky sloužící k léčbě lidstva.

S gigantickým růstem lékařské vědy a zdravotnického průmyslu, který má pilulku na cokoli, co trpí v těle a (předstírají i) v duši, se zdá, jako by se církev vzdala služby pro zdraví a léčení. Službu ponechala církev v rukou lékařů a umožnila tím, aby se zdraví prodávalo za nejvyšší nabídku. Zdraví je dnes zbožím pro ty, kteří za něj mohou zaplatit. Pro církve je naléhavou výzva, aby znovu získala službu uzdravování, kterou zahájil Ježíš.

Světová rada církví považuje zdraví za otázku spravedlnosti, pokoje, integrity stvoření, duchovní otázku, osobní záležitost, ale i záležitost komunity. Jedná se o systémové téma. Neonemocníme podle toho, jak a kde žijeme a pracujeme.
Léčení definuje Světová rada církví jako pokrok ke komplexnímu zdraví a pohodě. Boží uzdravení občas zažíváme okamžitě nebo rychle, ale ve většině případů je uzdravení postupný proces, který vyžaduje čas, než dojde k hluboké obnově zdraví na více než jedné úrovni.

Existují čtyři oblasti léčení: fyzická, mentální, sociální a duchovní. Žádná nemoc není omezena pouze na jednu oblast, ať už ve své příčině nebo důsledcích, a stejně tak by neměla být omezena léčba.

Bůh je léčitelem. Léčbou uzdravuje a v Bibli je několik takových příkladů: Olej: (Jakub 5:14) Doporučený jako léčba pro nemocné a pro hojení ran (Lukáš 10:34, Podobenství o milosrdném Samaritánovi). Víno: (1. Timoteovi 5:23) Pavel doporučil Timoteovi, aby mírně užíval vína pro uvolnění od zažívacích potíží. Balzámy: (Jeremjáš 8:22) V Gileadu se k léčení používal balzám. Koření a byliny: (Exodus 30:23-25) Bůh dal Mojžíšovi recept na olej obsahující různé koření a myrhu. Recept se používal k pomazání kněží a k léčebným účelům. Hlína: (Jan 9:6–7 Ježíš plivl na zem, ze sliny udělal bláto, potřel jím slepcovy oči a přikázal: „Běž se umýt do rybníka Siloe!“ Slepý Ježíše poslechl. Umyl si v rybníku obličej a pak si promnul oči. Náhle zjistil, že vidí.
Bůh uzdravuje okamžitě a existuje také několik příkladů: A hned očištěno jest malomocenství jeho (Mt 8:2-3); Syn úředníka je okamžitě uzdraven (J 4,49-51); Malomocní jsou uzdravováni, když cestou byli své nemoci zbaveni (Lk 17:12-14).

Církev je nástroj, prostředek, rukou Boží k uzdravení, pokud dovolíme Bohu, aby nám posloužil. Nenahrazujme však lékaře nebo ministerstvo zdravotnictví. Ale můžeme dělat přesně to, co říká Bible, modlit se za nemocné a pomazat je olejem. Stát se velmi užitečnými a nabídnout konkrétní pomoc nemocným.

Neměli bychom čekat, až někdo onemocní, abychom mohli něco pro něj učinit. Církev by měla podporovat zdraví. Existuje mnoho proveditelných myšlenek pro místní kongregace, které popisuje ve svých zdrojích Světová rada církví (WCC), „Health Promoting Churches“ (svazky 1-4).

Bůh je suverénní a rozhoduje o tom, kdo uzdravuje; někdy je fyzická nemoc právě potřebnou léčbou pro komplexní uzdravení. Z vlastní zkušenosti mohu prohlásit: „Jsem vyléčena i nevyléčena z HIV“. Během mých 25 let života s HIV se mnoho pastorů a církví modlilo za mé vyléčení z HIV. Boží odpověď byla: „Moje milost ti stačí. Má moc se plně projeví uprostřed slabosti“ a stejně jako byla odpověď Pavlovi. HIV se pro mě stala nástrojem, jak oslovovat další lidi žijících s HIV.

Přeložil Mirko Radušević
Foto: Stephen Padre / WCC

Nejčtenější

  • Týden

  • Měsíc

  • Vše