Až tisíc účastníků měla 8. výroční konference Evropské akademie náboženství, která se konala ve Vídni v Rakousku od 8. do 12. července. Hlavním tématem konference bylo „Náboženství a sociokulturní transformace: Evropské perspektivy a další aspekty.“
Přítomní konstatovali, že konference se koná v době ekologické krize a nedostatečné angažovanosti náboženství v ochraně přírodního prostředí. Proto se diskutující zamýšleli nad letošním historickým impulsem oslav Nikájského vyznání víry, který by měl zvýšit povědomí o naléhavosti péče o stvoření a klimatické spravedlnosti jako náboženské povinnosti vůči Bohu.
Padla výzva k zapojení do akce Ekumenické dekády pořádané Světovou radou církví v oblasti klimatické spravedlnosti (2025–2034). Řečníci zdůraznili silnou potřebu znovu potvrdit roli náboženství v sociální soudržnosti EU a neočekávané výzvy náboženství v moderní Evropě. Mezi to patří úpadek nábožensky věřícího obyvatelstva v Evropě a role víry při zvrácení klimatických změn, ztráty biodiverzity a znečištění.
Již na dřívějších ekumenických setkáních církevních představitelů padla slova o tom, že „v době, kdy je zpochybňován multilateralismus a sílí nacionalismus, hrají náboženské komunity zvláštní roli.“ Již v červnu na svém webu Světová rada církví uvedla: „Víry nejsou omezeny hranicemi. Jsou to ze své podstaty komunity přesahující za hranice. Existuje i jiný hlas, který přichází z náboženských komunit. Přichází se svědky o životě v první linii klimatických změn: domorodé obyvatelstvo, ženy, děti, mládež a další.“ Článek reaguje na červnovou konferenci OSN ke klimatu, která se konala v německém Bonu, kde vystoupil zástupce Světové rady církví Jocabed Solano z Panamy se závažným upozorněním na škody způsobené domorodému obyvatelstvu: „Nejhlubší ztráty jsou ty, které nelze měřit v dolarech. Ztrácíme posvátná území, místa, kde se naši předkové spojovali s duchovním světem.“
Proto také Světová rada církví upozorňuje na nespravedlnosti, které klimatická změna způsobuje, a že tato změna je také především etickou a duchovní otázkou.
Redakce
Foto: Valter Hugo Muniz/WCC