Před dvaceti lety byla založena Evropská křesťanská internetová konference (ECIC), sdružující různorodou škálu IT-profesionálů – od online pastorů, digitálních stratégů a tvůrců obsahu až po správce webů a sociálních médií a dalších aplikací.
Reprezentují široké spektrum církví a křesťanských organizací, které odráží řadu odstínů činnosti křesťanství napříč kontinentem v IT.
Od 9. do 11. září se reprezentanti křesťanských církví a zároveň odborníci v IT sejdou k oslavě výročí ECIC a hostit je bude Ekumenický institut WCC v Bossey u Ženevy. Jejich setkání nebude pouhou výroční oslavou, ale hodlají jednat na téma týkající se umělé inteligence. Název jednání blíže specifikuje problematiku, na kterou soustředí svoji pozornost: „Co je pravda? - Etické a praktické otázky při využívání umělé inteligence“.
ECIC, na svých stránkách píše o dalším účelu svého výročního setkání, když uvádí, že si klade za cíl inspirovat církve, aby přijaly za své věk digitální společnosti.
Na konferenci vystoupí se svými tématy několik významných řečníků a také pozornost jistě zaujme sekce „Vyprávěj svůj příběh“. V této sekci se její účastníci podělí o své nedávné práce nebo konkrétní projekty v oblasti digitální komunikace, církve a médií. Jeden ze tří konferenčních dnů je mimo jiné naplánován pro výměnné návštěvy mezinárodních a ekumenických organizací v Ženevě.
Na konferenci zaujmou následující příspěvky:
Christine Ulrichová, Mnichov: „Hledání pravdy v žurnalistice tváří v tvář politickým a technickým výzvám“
Erin Greenová, Brusel: „GPT jsou OK: Vlastní AI a komunikační právo“
Prof. Dr. Holger Sievert, Kolín nad Rýnem: „Umělá inteligence jako (ne)téma dvou velkých evropských církví“
George Zarkadakis, Zug: „Bohové, roboti a teorie mysli: Jak se AI nepodobá ničemu, co jsme vytvořili“
MIrko Radušević