Bohoslužba se bude konat s účastí vojenských kaplanů, patriarchy CČSH Tomáše Butty a římskokatolického děkana Pavla Sandtnera v sobotu 17. srpna 2024 od 14 hodin v Kurfürstově dvoře v Přibyslavi.
Bohoslužba slova bude sloužena v rámci „Středověkého dne“, který pořádá samospráva města, a připomene 600. výročí skonu husitského vojevůdce před branami Přibyslavi.
Vše začne tóny vojenské hudby ve 14 hodin a na liturgii se společně budou podílet patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta, římsko-katolický děkan z přibyslavského kostela Narození sv. Jana Křtitele Pavel Sandtner a vojenští kaplani ze čtyř církví v České republice. „Bohoslužba bude mít charakter křesťanského smíru,“ soudí farář Náboženské obce Brněnské diecéze Církve čs. husitské z kostela Povýšení sv. Kříže v Jihlavě František Tichý, který na náměstí v těsném sousedství Kurfürstova dvora pečuje o dům setkání.
Měšťanský dvůr na dnešním Bechyňově náměstí patřil do staré středověké zástavby města. Čím byli nebo čím se zabývali jeho původní majitelé, s určitostí nevíme. Jedna z prvních písemných zmínek o tomto objektu pochází z roku 1654, kdy dvůr a dům patřil řezníkovi Tomáši Bělskému. Název je však odvozen od Jana Kurfürsta, který dvůr vlastnil od roku 1901. V usedlosti se za celá staletí vystřídala řada majitelů a různých živností – železářství, „nákup a prodej tuků“, výroba umělých květin i povoznictví místního rodu Křesťanů. Uprostřed je hluboká, kamenem z řeky Sázavy osázená, středověká studna a vedle ní roste slovanská lípa. V roce 1996 se sem přestěhovala městská knihovna a od léta 2005 zde sídlí informační centrum a městské muzeum. V jeho interiéru si lze prohlédnout regionální národopisnou sbírku, expozici středověkého hornictví a výstavu o významných rodácích města. Nejznámějšími z nich jsou akademik Stanislav Bechyně, spoluautor původního projektu Nuselského mostu v Praze, a největší český nakladatel, knihkupec a encyklopedista Jan Otto. Právě on byl iniciátorem stavby Žižkovy mohyly v místě, kde podle legendy Jan Žižka v blízké vsi Šenfeld 11. října 1424 zemřel. Mohyla byla odhalena před 150 lety, v září 1974. Obec byla v roce 1911 přejmenována na Žižkovo Pole. Ve výstavní síni Kurfürstova dvora je až do konce září výstava Jan Žižka a Přibyslav - Vysočinou po stopách husitských válek.
Ivo Havlík
Středověký den 17. 8. 2024 - program
Jelikož při osvobozovacích bojích na konci 2. sv. války rodný dům nakladatele Jana Otty v Přibyslavi vyhořel, encyklopedista, který inicioval stavbu Žižkovy mohyly, má bustu v Kurfürstově dvoře. Foto Ivo Havlík.
Kurfürstův dům, zdroj: Kulturní zařízení města Přibyslav