Tradičním obdobím Týdne modliteb za jednotu křesťanů na severní polokouli je 18. – 25. leden. Jde o akci, která spojuje křesťany z různých církví po celém světě. Motem bude téma „Věříš tomu?“ z dialogu mezi Ježíšem a Martou.

Účelem je, abychom se mohli společně modlit za jednotu mezi církvemi po celý rok. Bratři a sestry z mnišské komunity Bose v severní Itálii připravili modlitby, úvahy a texty jsou k dispozici v angličtině, němčině, francouzštině, španělštině, italštině, portugalštině a arabštině. Publikuje je Dikasterium pro podporu jednoty křesťanů a Světová rada církví (SRC). Konečný materiál byl rozeslán členským církvím SRC a římskokatolickým biskupským konferencím po celém světě a komunity byly vyzvány, aby text přeložily a upravily pro vlastní potřebu.

V roce 2025 si připomínáme 1700. výročí prvního křesťanského ekumenického koncilu, který se konal v Nicaea nedaleko Konstantinopole v roce 325 n. l. Tato připomínka je příležitostí k zamyšlení a oslavě společné víry křesťanů, jak je vyjádřena v Nicejském vyznání víry, jehož původ sahá až do Nicejského koncilu. Nicejský koncil vedl k přijetí Nicejského vyznání víry jako výrazu společné víry křesťanů.

Týden modliteb za jednotu křesťanů 2025 nabízí výzvu k čerpání z tohoto sdíleného dědictví a vstoupit hlouběji do víry, která spojuje všechny křesťany.

Hlavní biblický text pro Týden modliteb za jednotu křesťanů 2025 pochází z Jana 11:17–27. Téma týdne: "Věříš tomu?" (v. 26), vychází z dialogu mezi Ježíšem a Martou, když Ježíš po smrti jejich bratra Lazara navštívil dům Marty a Marie v Betanii.

Nicejském vyznání víry známé jako Nicejské (Nikájské) krédo je nazývané též pro jeho pozdější podobu z roku 381 Konstantinopolské vyznání víry, je určujícím vyznáním víry v nikájském neboli hlavním proudu křesťanství a v těch křesťanských denominacích, které se k němu hlásí.

Původní text nicejsko-konstantinopolského vyznání je řecký, pro římskokatolickou církev je závazné též jeho znění latinské. Český překlad v níže uvedené podobě se v současné době užívá např. v římskokatolické liturgii a v teologické literatuře. V pravoslavné liturgii se používá staroslověnského textu, který byl také zhudebněn některými pravoslavnými autory.

Redakce

Foto: Albin Hillert/WCC

TEXTY K TÝDNU MODLITEB

 

Nejčtenější

  • Týden

  • Měsíc

  • Vše