Příspěvek bratra patriarchy Tomáše Butty k dosavadní diskusi o žehnání stejnopohlavním párům v CČSH v dubnu 2025.
Téma homosexuality a žehnání stejnopohlavním párům bylo již diskutováno v rámci VIII. sněmu Církve československé husitské. Připravený materiál nebyl tehdy z důvodu názorového rozdělení a pnutí předložen plénu sněmu. Z tohoto materiálu, zpracovaného tehdejší sociálně-etickou komisí, byly však využity některé výpovědi k tomuto tématu pro pastorační vyjádření ústřední rady z roku 2006. Další diskuse probíhala v rámci biskupské rady a z roku 2019 je její stanovisko, že homosexuální orientace není překážkou jáhenského a kněžského svěcení. Jedná se o záležitost v rovině pastorační vzhledem k místu konkrétní duchovenské služby, to však platí v případě duchovenské služby obecně.
Biskupská rada se obrátila na sociálně-etickou komisi, aby se touto problematikou žehnání stejnopohlavním párům zabývala. Komise vytvořila návrh prohlášení, který v lednu 2024 schválila, a prohlášení následně bylo vyhlášeno ústřední radou. Toto znění prohlášení je přiměřené a odpovědné se zřetelem k názorové pluralitě a polarizaci v církvi. Ohrazuje se proti projevům despektu vůči lidem homosexuální orientace, ale stejně tak i proti negativnímu hodnocení těch, kteří s takovým obřadem nesouhlasí. Vyjádření to zdůvodňuje principem svobody svědomí.
Toto prohlášení se stalo obsahem, podnětem i etickým rámcem diskuse v celé církvi, která byla vyhlášena 21. března 2024 a trvala do 15. června 2024. S vyhlášením této celocírkevní diskuse byla zveřejněna i pravidla pro její způsob a průběh. V rámci této diskuse přišlo celkem 9 příspěvků – námětů a názorů. V naší církvi však již před tím probíhala živá diskuse, někdy i značně emotivně. Též byl dán prostor na stránkách církevního tisku Český zápas, který má zohledňovat kultivovaným způsobem různé názory a diskusi v církvi. Ve společnosti se téma „manželství pro všechny“ stalo silně politickou záležitostí v souvislosti s úpravou zákona a jednáním o něm v roce 2023 a 2024.
Na generální synodě v září 2024 ani na 1. ustavujícím zasedání IX. sněmu v říjnu 2024 se o tématu homosexuality výraznějším způsobem nediskutovalo. V prohlášení sněmu se hovoří obecně o „specifických obřadech a liturgických tvarech“. V Usnesení je stanoven úkol pro liturgický výbor „věnovat se obřadům žehnání“.
Věroučná komise se tématem žehnání stejnopohlavním párům zabývala ještě před generální synodou a sněmem a její stanovisko zní, aby byl liturgickým výborem připravován obřad žehnání stejnopohlavním párům, avšak odděleně od svátosti manželství. V liturgickém výboru je tento návrh ve fázi shromažďování materiálů a podkladů, včetně biblických textů pro tuto specifickou situaci.
Jako je tomu i v dalších případech při tvorbě sněmovních předloh či konkrétních návrhů obřadů, je možné se orientovat na materiálech a výstupech z ekumeny. Přesto naší církvi bylo vždy vlastní, že tyto podněty z ekumeny – teologické, liturgické, pastorální a další, nepřijímala nikdy bez kritické reflexe.
Prostory a roviny diskuse v církvi o různých tématech se nabízejí mnohé – v náboženských obcích, ve vikariátech, na synodách. Jednou z těchto diskusních rovin je i tato celocírkevní konference. Má svůj nezastupitelný význam hovořit „z očí do očí“ – v osobní rovině. Proto jsme ji v biskupské radě navrhli a těší nás zájem o ni. Ideální podobou diskuse je způsob porady podle Jana Amose Komenského: 1) Zkoumat a jednat o všem, co patří k věci. 2) Činit tak přátelsky a pokojně. 3) A také rozvážně (Obecná porada I., s. 120). Takový způsob jednání může přinést své plody.