V Neratovicích-Lobkovicích se v neděli 31. 5. 2026 uskutečnila mše s ekumenickou účastí a následný celodenní kulturní program připomínající 150 let od úmrtí Františka Palackého.

Setkání spojilo představitele tří křesťanských tradic katolické, evangelické a husitské, prezidenta republiky, místní samosprávu i veřejnost v duchu úcty k odkazu osobnosti, která zásadně formovala české dějiny. Jeho dílo a myšlenky významně ovlivnily kulturní i duchovní identitu českého národa.

Setkání začalo v lobkovickém kostele Nanebevzetí Panny Marie, kde se shromáždili věřící, představitelé církví i veřejného života, aby společně uctili památku muže, který bývá nazýván Otcem národa.

Kázání pronesl pražský arcibiskup, který vyjádřil radost, že jeho první nedělní mše v pražské arcidiecézi připadla právě na tuto významnou příležitost. Přivítal představitele dalších církví a zdůraznil důležitost společného svědectví v dnešní společnosti. Za Církev československou husitskou se slavnosti zúčastnil patriarcha Tomáš Butta, který přítomné pozdravil. Přítomen byl také Roman Mazur, náměstek synodního seniora Českobratrské církve evangelické.

Vzpomínková slavnost probíhala u hrobky F. Palackého před kostelem za účasti prezidenta České republiky Petra Pavla. Ve svém projevu připomněl Palackého důraz kladený na vlastenectví a vzdělanost. Podtrhl, že Palackého odkaz je aktuální i dnes, zejména v otázkách demokratické kultury, kritického myšlení a schopnosti vést dialog napříč společností.

Následující program pro hosty se konal u zámku Lobkovice, kde starosta města spolu se spolupořadateli připravil pokračování pietního dne. V zámeckém areálu proběhlo setkání hostů, krátké projevy a následně open-air koncert, který se stal jedním z vrcholů celého programu. Na nádvoří vystoupil cimbálový virtuos Matěj Číp, mladý hudebník pocházející z Lobkovic – tedy ze stejného místa jako František Palacký. Číp studoval hudbu na prestižní škole ve Spojených státech amerických a v současnosti působí v Číně. Patří mezi nejvýraznější talenty své generace a vystupuje v mezinárodních komorních souborech a se svým kvintetem. Jeho hudební vystoupení symbolicky propojilo místní tradici, světový rozhled i Palackého důraz na kulturní vzdělanost a jeho vřelý zájem o hudbu.

Celý den se nesl v duchu ekumenické spolupráce, která má v českém prostředí pevné místo. Společná modlitba, vzájemná úcta a sdílená odpovědnost za duchovní a kulturní dědictví země ukázaly, že církve mohou společně přispívat k dialogu, vzdělanosti a kultivaci veřejného prostoru. Palacký, který celý život usiloval o porozumění mezi národy i společenskými skupinami, je v tomto ohledu inspirací i dnes. Účast prezidenta republiky, místní samosprávy, hostů, potomků Palackého i zástupců tří církví podtrhla význam Palackého odkazu pro současnou společnost a připomněla, že hodnoty, které zastával, mají sílu spojovat i v dnešní době.

Autor článku a foto: Thomas Brian Wolf

Související: Tomáš Butta: Pozdrav k 150. výročí F. Palackého v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Lobkovicích

Nejčtenější

  • Týden

  • Měsíc

  • Vše