Představení sbírky modliteb bratra patriarchy v červnu 2023.
Představovaná publikace, která má název Modlitby v čase a na rozmanitých místech, nevznikla s nějakým předem daným úmyslem, že napíši sbírku modliteb. Prostě v průběhu několika let sama vznikala tím, jak jsem si pro různé příležitosti, okolnosti a situace připravoval modlitby. Podobně tímto způsobem vznikly i dvě moje předcházející sbírky Modlitby za církev a při různých příležitostech (2012) a Modlitby k církevnímu roku, výročím a obřadům (2018).
Modlitbu považuji za niternou, vnitřní a osobní záležitost a před druhými není pro mne snadné se modlit. Modlitby v těchto mých sbírkách nejsou však osobního charakteru, ale mají spíše veřejnou a liturgickou povahu. Přesto vznikaly s osobním přístupem, a můžeme říci jako „vlastní tvorba“, pokud je to vhodné vůbec o modlitbě říkat, na rozdíl od poezie a dalších podob literatury.
V naší církvi jsou osobnosti, které se věnují spiritualitě, modlitbě a meditaci. Na ně lze odkázat, jestliže se hlouběji snažíme vstoupit do duchovního života a skutečnosti, kterou je modlitba. V posledním období vyšla v naší církvi knížka Petra Šandery s názvem Na cesty Ducha. Uvedení do praxe duchovního života (2018) a knížka Juraje Dovaly s názvem Kristus v srdci mém. Modlitby na každý den (2022) k osobní i společné modlitbě.
Moje publikace sbírek modliteb mají určitou zvláštnost právě proto, že jsou spojeny se službou patriarchy, která je velmi pestrá, co se týká účasti na různých akcích a návštěv v různých místech. Je to služba spojená s cestováním. Tyto knížky modliteb jsou tedy i určitým „cestovním deníčkem“. Od patriarchy je požadováno při nejrůznějších příležitostech kázání či projev, ale také modlitba. Někde třeba „jen“ modlitba, či „právě“ modlitba. Tím se naše služba duchovních odlišuje od projevů všech ostatních řečníků i politiků.
Svoji třetí sbírku jsem nazval Modlitby v čase a na rozmanitých místech.
Časem je míněn jednak čas liturgického roku – pozoruhodný stále se opakující cyklus připomínající života a dílo Ježíše Krista, ale i svědky Páně. Tím druhým časem je čas dějin a s tím spojená různá historická výročí osobností a událostí. A tím třetím časem je čas, ve kterém žijeme my, čas, který prožíváme jako čas jedinečný, zvláštní a neopakovatelný. Modlitby v této sbírce jsou z let 2019 až dubna 2023. Co všechno jsme v tomto časovém období prožili! Byla to doba jistě nesnadná – čas pandemie, čas válečného konfliktu, čas hospodářské krize a nejistoty. Proto ani obálka této sbírky modliteb není jásavá. Na obrazu Tomáše Nováka převládají temnější barvy. Přesto ale i zde přichází shůry či ze středu světlo a vše prostupují paprsky naděje.
Rozmanitými místy jsou jednak sbory naší církve, neboť v jejich prostoru moje modlitby zazněly. Dalšími místy jsou místa, kde se odehrály události dějin – například bitvy, jako je Vítkov nebo Bílá hora či místo - palouček, kde Komenský opouštěl vlast či hrobka prezidenta Edvarda Beneše a jeho manželky v Sezimově Ústí.
Třetím místem či prostorem je příroda. Závěrečnou část tvoří modlitby uprostřed přírody – díky za Boží stvoření a prosby za životní prostředí.
Děkuji sestrám Jarmile Brynychové a Jitce Wendlíkové za přepisy rukopisných textů i sestře Janě Krajčiříkové za jazykovou korekturu publikace.
Děkuji bratru Tomáši Novákovi za poskytnutí svého obrazu jako výtvarného motivu na obálku. V něm je vyjádřen čas i prostor. Nekonečné zužování vyjadřuje věčnost a středový bod všeho, který není vidět, a námi je jen tušen, myšlen či věřen. Barvy jsou tmavé až temné, ale přesto paprsky světla z tohoto duchovního středu nekonečna vycházejí do času a prostoru.