(ČZ 21/26) 27. května si připomeneme diverzní akci výsadkářů Operace Anthropoid exilových československých branných sil. O atentátu na Heydricha již vyšla řada knih a publikací. Zdá se, že toto téma pro historiky nebylo dosud zcela vyčerpáno.
Historik a archivář Vojtěch Šustek se specializuje na období druhé světové války a dějiny českého protinacistického odboje. Je autorem či spoluautorem řady knih, mimo jiné rozsáhlé čtyřsvazkové komentované edice dokumentů německých okupačních úřadů (pátý díl je v přípravě), která patří k podstatným pramenným publikacím k dějinám tzv. protektorátu Čechy a Morava. Své po desetiletí shromažďované poznatky shrnul do monografie „Atentát na Heydricha a následný teror proti Čechům“, vydané v roce 2025 spolkem Scriptorium.
Jak už název napovídá, je publikace rozdělena do dvou tematicky propojených celků:
I. Akce československého domácího a zahraničního odboje proti Heydrichovi a II. Dopad poheydrichovského teroru na českou společnost. Na 744 stranách Vojtěch Šustek vypráví dramatický příběh likvidace zastupujícího říšského protektora a následných rozsáhlých odvetných opatření okupační moci. Dvěma kapitolami o neúspěšné záchraně Heydrichova života do monografie přispěli lékař Milan Novák s historikem Michalem V. Šimůnkem. Na úplný závěr textové části knihy Šustek zařadil lidsky silná svědectví rodinných příslušníků odbojářů, kteří se vyznačovali mimořádnou obětavostí i schopností osobní oběti. Dlouholetý Šustkův spolupracovník Jaroslav Čvančara se podílel na sestavení rozsáhlé obrazové přílohy. Kniha je rovněž opatřena seznamem pramenů a literatury, anglickým resumé a jmenným i místním rejstříkem.
Za jeden ze zásadních přínosů Šustkovy monografie považuji zdůraznění sofistikované nacistické propagandy, která vedle krutých represí významně přispěla k odhalení parašutistů ukrytých v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje a k rozpletení sítě jejich domácích podporovatelů.
Oceňuji rovněž kapitolu o internaci dětí popravených účastníků odboje. Množství archivních pramenů, které Vojtěch Šustek ve své práci využívá, je obdivuhodné. Zároveň ale rozsáhlé citace mohou na některých místech ztěžovat plynulost a čtivost textu.
Přestože můžeme mít z široké produkce knih nebo filmových dokumentů pocit, že o realizaci a důsledcích vojenské operace Anthropoid, jak byla akce na zneškodnění Heydricha nazvána sekcí britské rozvědky SOE, víme téměř vše, Šustkova monografie nás přesvědčí, že tomu tak není. V řadě ohledů doplňuje a zpřesňuje dosavadní historické poznání a nabízí plastičtější pohled na osudy parašutistů vysílaných z Anglie do okupované vlasti, jejich nepostradatelných domácích spolupracovníků i celé české společnosti.
Vojtěch ŠUSTEK: Atentát na Heydricha a následný teror proti Čechům.
Dolní Břežany, Scriptorium 2025.
Martin Jindra
Ilustrace: Přebal knihy
Český zápas z 24. 6. 2026
