O humoru do křesťanského časopisu pro děti Cesta napsala Jana Krajčiříková.
Říká se, že humor je koření života. A smysl pro humor člověka odlišuje od ostatních živočichů. Je to určitě fajn, když dokážeme těžkou či nepříjemnou situaci odlehčit vtipem a nadhledem.

Humor nám pomáhá se s tím vyrovnat. Někdy se nám prostě nedaří věci tak, jak bychom si přáli. Někdy máme vysloveně smolný den. Buď se z toho můžeme hroutit, nebo o tom můžeme ostatním vtipně povyprávět a všichni se zasmějeme.
Humor se může dělit do různých kategorií – například anglický nebo britský humor je hodně „suchý“ – když s kamennou tváří pronesete vtipnou, někdy ale až šokující, hlášku.
Zvláštní kategorie humoru je tzv. černý humor, který si dělá legraci i z opravdu vážných věcí, jako je válka, nemoci, smrt. Tam už záleží na míře vkusu každého, co mu ještě připadá vtipné, a co už je, takříkajíc, přes čáru.
Humor ale může být i zlý – když je jeho cílem někoho zesměšnit, ponížit, když vtip útočí na něčí nejslabší místo a ostatní se baví na jeho účet. Pokud si člověk umí dělat legraci jen z ostatních, ale ne sám ze sebe, nemá opravdový smysl pro humor.
Kdo jej ovšem určitě má, je Pán Bůh. Ten nám občas dovede připravit tak vtipné situace, že by to člověk sám nikdy nevymyslel. Jde jen o to chodit po světě s očima otevřenýma a umět se takovým situacím zasmát.

Jana Krajčiříková
Ilustrace: Lucie Krajčiříková

Modlitba
Pane Bože, děkujeme ti za dar smíchu a humoru. Je dobré nebrat se příliš vážně a umět se zasmát vlastním nezdarům. Prosíme, ať nás humor neopouští a máme stále příležitost se zasmát. Amen.

Nejčtenější

  • Týden

  • Měsíc

  • Vše