Švédsko a jeho církve si připomínají sté výročí Světové křesťanské konference ve Stockholmu.

Konference se stala milníkem vedoucím k založení Světové rady církví v roce 1948. Důvod k oslavám je umocněn také skutečností, že letos také uplyne 1700 let od Nicejského koncilu, kde se v roce 325 sešli biskupové celé křesťanské církve. To je důvod, že švédské církve prohlásili rok 2025 ekumenickým rokem s tématem „Čas pro Boží pokoj“.

Koordinátor projektu Ekumenický rok je Jinas Thorängen, který si uvědomuje, že bohužel mnozí z nás nahlíží v současnosti mnohem opatrněji na odlišné náboženské tradice a že se přirozeně cítíme bezpečněji ve svých vlastních církvích. Říká: „Možná nejsme schopni v této době slavit mír jako takový, ale rozhodně můžeme oslavit angažmá a úsilí, které lidé vynakládají, aby se mír stal realitou na celém světě. Mír musí být ve všech jeho mnoha dimenzích: mezi zeměmi, se Stvořením, s Bohem a se sebou samými.“ Thorängen si myslí, že téma roku „Čas pro Boží pokoj“ slouží jako vyjádření potřeby pokoje v dnešní době. Tvrdí: „Pro nás pro všechny je nezbytné i pro ty, se kterými se setkáváme, abychom si našli čas na práci pro Boží pokoj.“

V souvislosti s tímto Švédsko plánuje letos od 18. do 25. srpna uspořádat týdenní setkání v centru Stockholmu k oslavě sto let ekumeny. Uskuteční se zde 75 seminářů, promluvy o knihách, promítání filmů, dramatická představení, různé ekumenické modlitby, mezináboženská setkání a veřejné akce.

Generální sekretářka švédské ekumenické rady Sofia Camnerinová zve všechny: „Doufám, že dnes, stejně jako v roce 1925, můžeme zviditelnit církev jako sílu, která přispívá k nastolení míru, a to z nejvyšší globální úrovně a pro všechny občany. Církev může uchopit, dotknout se a ovlivnit všechny světové konflikty, a to je zásadní síla.“

Stockholmské konference se účastnili také zástupci Církve československé

Církev česskoslovenská zde byla zastoupena patriarchou Karlem Farským, biskupem G. A. Procházkou a biskupem Rostislavem Stejskalem. V Náboženské revue Československé církve se o konferenci psalo: „Učinil se první, více méně zdařilý krok k tomu, aby církve získaly opět duchovní vůdcovství v řešení sociálního problému západní civilizace… Jde tedy o to, oč šlo kdysi Českým bratřím. Myšlenky a touhy Českých bratří staly se myšlenkami kongresu...“ V Českém zápase č. 37 z roku 1925 pak vyšla o konferenci zpráva, která uvádí: „Kongres směřoval k tomu, aby křesťanství svými zásadami lásky, spravedlnosti a mravní čistoty, proniklo do všech poměrů a aby především obrodilo lidstvo a zušlechtilo charaktery a aby vytvořilo lepší lidi.“

Související: K 99-letům Stockholmské konference – první ekumenické. Kdo je Nathan Söderblom?

Nejčtenější

  • Týden

  • Měsíc

  • Vše