Při výročním zasedání ve Frankfurtu nad Mohanem se Výbor zabýval tématem: Zamyšlení nad Evropou, která ochrání spíše lidi než hranice.

Mluvčí Světové rady církví Bedford-Strohm hovořil o lidské důstojnosti a lidských právech a o hlavních motivech práce církví v oblasti azylu a migrace.

„Při útěku přes Středozemní moře se utopilo více než 20 000 lidí,“ řekl. „Počet nenahlášených případů je pravděpodobně mnohem vyšší.“

Pohoršil se nad skutečností, že Evropa dovolí, aby lodě určené k záchraně lidí před utonutím, byly blokovány nebo jim byly kladeny překážky. Navíc podle něj evropské státy odmítají obnovit námořní záchranné operace ve Středozemním moři. „Je to morální skandál,“ řekl Bedford-Strohm a pokračoval: „Z hlediska základních křesťanských principů není rozhodující, proč jsou lidé ve smrtelném nebezpečí. Podstatné je pouze to, že jsou ohroženy jejich životy. A pak je prostě musíte zachránit.“

Padla otázka: Proč je současná evropská politika vůči uprchlíkům v silném rozporu s morálním základem křesťanského dědictví. Mluvčí Světové rady církví Bedford-Strohm si sám na otázku odpověděl: „Jednání o migraci v souladu s našimi zásadami vypadá jinak. Je nutné posílit legální přístupové cesty a rozšířit možnosti přechodu mezi imigračním a azylovým právem.“

Na závěr proslovu uvedl: „Boží láska je určena celému světu a nezastavuje se na hranicích států. Bůh stvořil všechny lidi ke svému obrazu a každému dal nedotknutelnou důstojnost. Láska k bližnímu je povinností. Musí se projevit v ochotném přijímání uprchlíků.“

Upozornil, že touha po bezpečnosti musí být vyvážena právem na svobodu a toleranci, které jsou základem otevřené společnosti.

„Víra v Boha znamená, že spravedlnost a mír jsou vůdčími principy naší odpovědnosti vůči světu,“ řekl Bedford-Strohm. Dodal: „Křesťané otevřete oči vůči nespravedlnosti a ujměte se své role v boji proti této nerovnosti.“

Redakce

Nejčtenější

  • Týden

  • Měsíc

  • Vše