Premiér Petr Fiala dnes v Praze podepsal s vatikánským státním sekretářem Pietrem Parolinem česko-vatikánskou smlouvu.
Již letos v únoru si čeští a vatikánští vyjednavači vyměnili několik protinávrhů vzájemné smlouvy, kdy se vedla doslova právní bitva o každé slůvko a jeho význam. Nyní konečně se podle vyjádření premiéra Fialy „podařilo vyjednat oboustranně vyváženou smlouvu, která plně respektuje náš právní řád, ale zpřesňuje některé postupy a vyjasňuje některé záležitosti, které mohly být považovány za sporné.“ Nyní musí ještě smlouvu odsouhlasit Parlament a ratifikovat podpisem prezident. Smlouva vstoupí v platnost v první den měsíce následujícího po dni výměny ratifikačních listin, sjednává se na dobu neurčitou.
Parlament smlouvu v roce 2003 neschválil, protože mu připadalo, že je nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví. Česko je jednou z posledních evropských zemí, která dosud neměla vztahy s centrem katolického světa upravené dohodou.
Uzavření smlouvy nebylo jednoduchou záležitostí. Zástupci Vatikánu navrhovali do smlouvy formulace, které podle české protistrany ukotvují výrazný, až přílišný vliv katolické církve na chod českého státu. Vždyť ještě před několika lety se přitom Česko s církví soudilo například o katedrálu sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Spor byl ukončen až dohodou v roce 2010 mezi tehdejším prezidentem Václavem Klausem a arcibiskupem Dominikem Dukou. Nakonec nyní během jednání bod týkající se katedrály mezi Vatikánem a Českou republikou z chystané smlouvy zmizel.
Dnes podepsaná smlouva zakotvuje, že Česko zaručuje v souladu s právním řádem plnou svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání. Česká republika zároveň zaručuje právo odmítnout vojenskou službu i odmítnout poskytnutí zdravotní služby z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání za zákonných podmínek. Jádrem smlouvy je společný závazek prosazovat základní lidská práva. Také obsahuje závazek svobody praktikovat víru beze strachu, což je podle vatikánského státního sekretáře cestou ke spravedlivější a harmoničtější společnosti. Ten také pochválil Česko za odhodlání prosazovat toto právo a zajišťovat, aby nejen čeští občané, ale všechny osoby v ČR mohly bez ohledu na jejich původ nebo přesvědčení žít v souladu se svým svědomím. Jestliže v dřívějším návrhu z r. 2003 nebylo zpovědní právo zmíněno, tak v této smlouvě Česko uznává zpovědní tajemství a že pastorační pracovníci mají právo obdobné zpovědnímu tajemství za podmínek stanovených zákonem. V podepsané smlouvě je také uvedeno, že manželství uzavřená v katolické církvi mají podle dohody stejnou platnost a totožné právní důsledky jako občanské sňatky. Déle smlouva právně ukotvuje duchovní služby v sociálních a zdravotnických zařízeních nebo ve vězeních a v armádě.
Důležité na smlouvě je a premiér Fiala to potvrdil, že smlouva nijak neupravuje majetkové poměry státu ke katolické církvi. Sporné otázky ohledně výkladu či provádění smlouvy se podle dokumentu budou řešit diplomatickou cestou.
Z těch garancí, které smlouva obsahuje, budou profitovat všechny církve společně. I proto Ekumenická rada církví v ČR podpis této smlouvy podpořila.
Redakce