Zemřel Fethullah Gülen, samotářský islámský duchovní sídlící v USA, který založil globální sociální hnutí. Čelil neprokázaným obviněním, že zosnoval neúspěšný převrat v roce 2016 ve svém rodném Turecku.
Gülen zemřel v neděli večer v nemocnici poblíž svého domova v Pensylvánských horách Pocono. Bylo mu údajně kolem osmdesáti a dlouho byl ve špatném zdravotním stavu, měl zemřít přirozenou smrtí.
Svými příznivci byl zván „vysoce představeným víry, moudrosti, intelektuálního a duchovního vedení, jehož vliv bude pociťován po generace“.
Fethullah Gülen strávil poslední desetiletí svého života v dobrovolném vyhnanství, žil v uzavřeném areálu a měl přitom vliv na miliony svých následovníků. Zastával filozofii, která mísila súfismus – mystickou formu islámu – s neochvějnou obhajobou demokracie, vzdělávání, vědy a mezináboženského dialogu.
Gülen v posledních letech však nehrál ve svém hnutí aktivní roli. V jeho práci a na odkaze bude pokračovat skupina blízkých přátel, kteří mu po desetiletí radili.
Náboženský vůdce začínal jako spojenec tureckého vůdce Recepa Tayyipa Erdogana, ale stal se nakonec jeho nepřítelem. Nazval Erdogana autoritářem zaměřeným na hromadění moci a drcení disentu. Erdogan označil Gülena za teroristu a obvinil ho z organizování pokusu o vojenský převrat z 15. července 2016, kdy vojenské frakce použily tanky, válečná letadla a vrtulníky, aby se pokusily svrhnout vládu.
Na výzvu prezidenta tehdy vyšly tisíce lidí do ulic, aby se postavily proti pokusu o převrat. Pučisté stříleli do davů a bombardovali parlament a další vládní budovy. Celkem bylo zabito 251 lidí a asi 2200 dalších bylo zraněno. Bylo zabito kolem 35 údajných pučistů.
V Turecku bylo Gülenovo hnutí – někdy známé jako Hizmet, turecky „služba“ – vystaveno širokému zásahu. Vláda zatkla desítky tisíc lidí za jejich údajné zapojení do puče a navíc propustila více než 130 000 podezřelých příznivců z míst ve státní správě, více než 23 000 lidí z armády a uzavřela stovky podniků, škol a mediálních organizací napojených na Gülena. Gülen označil zásah za hon na čarodějnice a odsoudil turecké vůdce jako „tyrany“.
Fethullah Gülen se narodil v Erzurum ve východním Turecku. Jeho oficiální datum narození bylo 27. dubna 1941, ale je sporné. Gülen byl vyškolen jako imám, modlitební vůdce. Hlásal toleranci a dialog mezi náboženstvími – v roce 1998 se setkal s papežem Janem Pavlem II. Věřil, že náboženství a věda mohou jít ruku v ruce. Jeho víra ve sloučení islámu se západními hodnotami a tureckým nacionalismem zasáhla Turky na strunu, která mu získala miliony stoupenců.
Gülenovo hnutí vybudovalo globální síť charitativních nadací, profesních sdružení, podniků a škol ve více než 100 zemích, včetně 150 charterových škol financovaných daňovými poplatníky po celých Spojených státech. V Turecku příznivci provozovali univerzity, nemocnice, charitativní organizace, banku a velké mediální impérium s novinami a rozhlasovými a televizními stanicemi.
Web Dingir.info o Gülenovo napsal: „Ústředním refrénem Gülenova učení je jeho volání po „dobrovolnících“, kteří „jsou naplněni láskou ke všemu lidstvu“, tedy „ideálních lidech“, kteří reprezentují – jak Gülen říká – „generaci naděje“. Úkolem této generace je kultivovat budoucí „zlatou generaci“, s níž přijde doba lásky, tolerance a harmonie. Tím vzniknou podmínky pro Den soudu.“
Na Gülena však někteří v jeho vlasti, hluboce polarizované a rozpolcené zemi mezi sekulárním tradicím a stoupenci strany založené na islámu spojené s Erdoganem, mnozí pohlíží s podezřením.
Duchovní žil ve Spojených státech od roku 1999, kam přicestoval vyhledat lékařské ošetření.
V roce 2000, kdy byl Gülen stále v USA, jej turecké úřady obvinily z vedení islamistického spiknutí s cílem svrhnout sekulární formu vlády v zemi a vytvořit náboženský stát.
Duchovní byl v Turecku souzen v nepřítomnosti a zproštěn viny. Nikdy se ale do své vlasti nevrátil. Vyhrál dlouhou právní bitvu proti administrativě tehdejšího prezidenta George W. Bushe o získání trvalého pobytu v USA.
Gülen, kterého na veřejnosti bylo vidět jen zřídka, žil v tichosti na půdě islámského centra. To opouštěl výjimečně jen proto, aby navštívil lékaře kvůli nemoci srdce a cukrovce. Většinu času trávil modlitbami a meditacemi a přijímal návštěvníky z celého světa.
Gülen se nikdy neoženil a neměl děti.
Mirko Radušević