Světová rada církví (WCC) informovala o Světovém židovském kongresu, který byl doprovodnou akcí právě proběhlé Rady OSN pro lidská práva. Akce se konala v Ženevě 24. září pod názvem „Boj proti antisemitismu prostřednictvím vzájemného učení“.
Mladí lidé z Německa, Norska a Švýcarska, kteří jsou aktivní v místních iniciativách na podporu mezikulturního dialogu, odstraňování stereotypů a oslavy židovské kultury a historie a zároveň účinně bojují proti antisemitismu, představili své výzvy, jak účinně v této aktivitě postupovat.
„Když předvedeme rozmanitost našich tradic a vytvoříme prostor opravdovému mezikulturnímu dialogu, můžeme podpořit větší porozumění a soudržnost,“ předložila hned v úvodu jednání svůj názor Emma Hallaliová, prezidentka Evropské unie židovských studentů. Představuje si to tak, že mladí lidé budou komunikovat mezi sebou prostřednictvím otevřených diskusí nebo návštěv kulturně významných míst. Podle ní by tím vznikl prostor pro zvídavost o judaismu, podpořilo by to dialog a bořilo tak mylné představy.
Angeliki Ziakaová, akademická expertka islámských studií a zároveň vedoucí programu WCC pro mezináboženský dialog a spolupráci tvrdila, že novodobý antisemitismus, na rozdíl od předmoderní náboženské judeofobie, má kořeny především v rasových a kulturních předsudcích. Mimo jiné řekla: „Dříve se antisemitismus soustředil na náboženské doktríny a teologické konflikty, zatímco moderní antisemitismus, stejně jako islamofobie, je založen na rasistických a pseudovědeckých tvrzeních, často vetkaných do širších konspiračních teorií.“
Akci zhodnotil její moderátor Leon Saltiel, ředitel diplomacie a zástupce při OSN v Ženevě pro Světový židovský kongres, který uvedl: „Dialog je důležitým prvkem k potlačení hrozivého nárůstu antisemitismu. Existuje naděje, že podobné iniciativy jako je tato na podporu inkluzivní a soudržné společnosti, přijme více zemí světa.“
Redakce