Ve dnech 22. a 23. září se uskutečnil summitu o budoucnosti. Světoví lídři jednali, jak se mezinárodní systém může dále vyvíjet. Řešili související otázky včetně míru a bezpečnosti, digitální spolupráce a financování rozvojových cílů.
Výsledkem bylo přijetí celosvětové dohody „Paktu pro budoucnost“, díky němuž bude mezinárodní systém schopen lépe reagovat na potřeby současných i budoucích generací.
„Pakt pro budoucnost“ je nejrozsáhlejší mezinárodní dohodou [OSN] za mnoho let, která vytýčila jasnou vizi multilateralismu. Zahrnuje jak nové oblasti, tak i otázky, na nichž se nepodařilo dosáhnout dohody po celá desetiletí. Cílem je především zajistit, aby mezinárodní instituce mohly plnit své úkoly ve světě, který se od jejich vzniku dramaticky změnil. Obsahuje jasné závazky a cíle na dosažení konkrétních výsledků v řadě otázek. Velkou pozornost věnuje lidským právům, rovnosti žen a mužů a udržitelnému rozvoji.
„Pakt pro budoucnost“, přijatý vládami světa, našel velkou odezvu mezi církvemi. Světová rada církví (WCC) přivítala tento pakt a její předseda reverend Jerry Pillay to komentoval: „Historická dohoda ztělesňuje kolektivní závazek vypořádat se s nejnaléhavějšími výzvami naší doby – změnami klimatu, nerovností, mírem a spravedlností.“ WCC mimo jiné pozitivně hodnotí rozhodnutí k mobilizaci domácích zdrojů a účinné mezinárodní daňové spolupráci navíc také s úvahou o celosvětové minimální úrovni zdanění osob s vysokým majetkem.
Redakce
Na snímku WCC (foto - Marcelo Schneider) je chlapec s plakátem, který volně přeloženo říká: „Nejsem pořád takový prcek, abych nezměnil svět“