ECIC je zkratkou „sítě“ evropských křesťanů věnujících se problematice internetu (The European Christian Internet Conference). Zároveň je to konference – fórum, které se zabývá tématem etických a praktických problémů při používání umělé inteligence. To shrnuje hlavní název tématu konference: „Co je pravda?“.

Zástupci křesťanských církví specializujících se na problematiku internetu se sešli 9. září ve švýcarském konferenčním středisku Château de Bossey u Ženevského jezera, kde si vyměnili různé pohledy na rychle se měnící svět.

Konference začala úvodní modlitbou o Ježíšově odpovědi Pilátovi – který přišel na svět svědčit o pravdě. Na tuto pasáž Bible poukázala prezidentka členů ECIC Agnieszka Godfrejów-Tarnogórská, která je mediální referentkou polské Evangelické církve augsburského vyznání. Uvedla: „To nám připomíná, že pravda není abstraktní pojem, ale je živou realitou založenou na osobě Krista. Když my, křesťanští mediální pracovníci, pracujeme s digitálními technologiemi, tak jsme povoláni být svědky pravdy ve světě. Ten je pak stále více zprostředkován algoritmy a daty.“ K tomu dodala: „Jsme povoláni ke kritickému pohledu na používání AI a digitální technologie. Jsme tu, abychom se naučili sdílet, reflektovat a vnášet do technologických debat lidský a duchovní pohled. “

Konference ECIC je již několikátou v pořadí, když první se konala v Německu ve Frankfurtu v roce 1996 pod záštitou Světové asociace křesťanské komunikace. Druhá konference byla v roce 2014 již zde ve Švýcarsku a jednala na téma „Otevřený internet, otevřená církev, otevřený zdroj“.

Máme-li ještě něco zmínit o konferenci, pak jsou to myšlenky George Zarkadakise, hlavního inovačního ředitele společnosti Syndesis Health Inc, která se zabývá daty ve zdravotnictví. Přednášel na téma „Bohové, roboti a teorie mysli“. Jeho slova se nesla v duchu, že „AI se nepodobá ničemu jinému, než tomu co jsme sami vytvořili.“ Zarkadakis také připomněl: „Myšlenka, že neživé předměty mohou mít svobodu jednání a vlastně mysl, je mnohem starší než zrod AI ve 20. století.“ Přítomní souhlasně kvitovali jeho poznámku: „AI je technologie, která dokáže přetvořit náš druh na metadruh, který překračuje fyzické hranice. V podstatě to znamená, že lidé získávají božské rysy a schopnosti.“ Na druhé straně ale prohlásil, že koncept, který byl dříve pouze jako fikce, že člověk „zruší“ sebe sama, transformuje se, je nyní již na obzoru jako skutečná možnost. Jak k tomu může dojít, nastínil: „Lidé se stali tak chytrými, že se stali součástí stroje. A teď je člověk již částečný stroj.“

Redakce

Nejčtenější

  • Týden

  • Měsíc

  • Vše